Cpu یا پردازنده ،قطعه حساس و گرانی است. گاهی گران ترین قطعه کامپیوتر شماست. پردازنده، در واقع مغز کامپیوتر است و همه محاسبات مهم کامپیوتر در این قسمت انجام می شود. بطوری که تا مدتی پیش کامپیوتر را با نام پردازنده اش می شناختند. مثلا وقتی که می گفتند کامپیوترPentium4 دارم، در واقع نوع پردازنده کامپیوتر Pentium 4 بود. پردازنده ها دو نوع کلی دارند: AMD وIntel. این دو پردازنده ساخت دو شرکت به همین نام ها هستند (شرکت های کوچک دیگری هم هستند که پردازنده تولید می کنند ، ولی به هیچ وجه توان رقابت با این دو شرکت را ندارند). پردازنده ها از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی ندارند.

پردازنده های Intel:

پردازنده های Intel عمومی تر از پردازنده های AMD هستند و معمولا فروش بیشتری دارند. البته قیمتشان هم به طور نسبی کمی گران تر است. شرکت Intel پردازنده های متفاوتی تولید می کند. تفاوت آنها در سرعت، تعداد هسته ها، حافظه داخلی و تکنولوژی های دیگر است. مدل هایی که حافظه داخلی کمتری دارند، Celeron(سلرون) نامیده می شوند و مدل های با حافظه ی بیشتر اصطلاحا(فول کَش)نام دارند. هر چه سرعت پردازنده بالاتر باشد قیمت آن هم بیشتر است. به خاطر داشته باشید که کارایی یک پردازنده دوگیگاهرتز فول کَش بیشتر از یک پردازنده دوگیگاهرتز سلرون می باشد و قیمت آن نیز بالا تر است همچنین یک پردازنده چهار هسته ای قدرت پردازشی بسیار بیشتر از یک پردازنده دو هسته ای با همان سرعت را دارد.

پردازندهAMD:

پردازنده ی AMD در واقع رقیب Intel محسوب می شوند. هر یک نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارند. ولی در کل از نظر کارائی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. فقط این موضوع را در نظر داشته باشید که پردازنده های AMD نسبت به پردازنده های مشابه Intel تا حد قابل قبولی ارزان تر هستند. پردازنده های AMD هم مشابه Intel با توجه به میزان حافظه داخلی(Cash)سرعت پردازش و تعداد هسته ها دسته بندی می شوند. البته دسته بندی های دیگری هم هست، مثل پردازنده های کوچکی که مختص لپ تاپ ها تولید می شوند و ابعاد کوچک و قیمت بالایی دارند.

هر چه تعداد هسته های پردازنده ها، سرعت آنها و حافظه داخلی آنها بیشتر باشد،با پردازنده بهتری مواجه هستید. حالا که این تفاصیل را در مورد Cpu، متوجه شدید بهتر است در نصب آن بیش از بقیه قطعات دقت کنید.

چسب در جعبه را با احتیاط با کاتر ببرید. درون جعبه خود Cpu، یک دفترچه ی راهنما و فن Cpu را می بینید. Cpu و فن را با احتیاط خارج کنید. Cpu را از پوشش پلاستیکی در آورید.

طبیعتا مشخصات نوشته شده روی Cpu شما بستگی به مدل و شرکت سازنده آن دارد. می بینید که در یکی از گوشه های Cpu مثلث طلایی رنگی دیده می شود.