گذرگاه های سیستم (BUS)

هر سیستم کامپیوتر دارای سه دسته گذرگاه اساسی می باشد كه وظیفه ارتباط بین بلوك های اصلی تشكیل دهنده CPU و كنترل عملكرد صحیح آنها را بر عهده دارد این گذرگاهها عبارتند از :
گذرگاه داده ( Data BUS ) ، گذرگاه آدرس ( Address BUS ) ، گذرگاه كنترل ( Control BUS ).
گذرگاه داده ( Data Bus )
گذرگاه داده به مجموعه ای از سیم ها و مدارات كنترلی گفته می شود كه وظیفه انتقال داده به داخل و یا خارج از ریزپردازنده را بر عهده دارند . گذرگاه داده در واقع مسیر اطلاعات است كه این اطلاعات یا از بلوك های حافظه یا I/O خوانده شده و یا در آنها نوشته می شوند ، لذا در واقع گذرگاه داده یك مسیر دو طرفه محسوب می شود.
در اغلب ریزپردازنده ها عرض گذرگاه داده با طول ثباتهای داخلی ریزپردازنده یكسان است تا به راحتی بتوان در ثباتهای ریزپردازنده مقادیر مورد نظر را نوشت و یا در صورت لزوم از آنها خواند. بعنوان مثال ریزپردازنده 8086 دارای گذرگاه داده 16بیتی و ثبات های داخلی 16 بیتی است . البته استثناهائی هم وجود داشته كه طول ثبات های آنها از عرض گذرگاه داده بیشتر بوده است . بعنوان مثال هرچند ریزپردازنده 16 بیتی 8088 دارای گذر گاه داده 8 بیتی است اما ثبات های آن 16 بیتی در نظر گرفته شده است . هر چه عرض گذر گاه داده بیشتر باشد داده ها سریعتر جابجا می شوند و سرعت ریزپردازنده نیز بیشتر خواهد شد . بنابر این یكی از زمینه هایی كه همواره مورد توجه طراحان و سازندگان ریزپردازنده ها بوده افزایش پهنای خطوط داده می باشد . در این زمینه مقالات دیگری در تالار گفتگوی سایت میکرورایانه موجود است . بعنوان مثال شركت اینتل پس از عرضه ریزپردازنده 8 بیتی 8085، ریزپردازنده های 16 بیتی 8086 و 80286 رابه بازار عرضه كرد و پس از آنها نیز ریزپردازنده های 32 بیتی 80386 و 80486 را روانه بازار نمود . امروزه ریزپردازنده ها دارای گذرگاه داده 64 بیتی هستند كه امكان انتقال همزمان 8 بایت داده را فراهم می سازد.
اما اگر گذرگاه داده این قدر بر كارآیی پردازنده ها اثر می گذارند، چرا از گذرگاه داده 128 بیتی و یا حتی 256 بیتی استفاده نمی كنند؟
پاسخ این سؤال، به هزینه ساخت مربوط می شود . افزایش پهنای گذرگاه داده ، باعث افزایش حجم مدار ریزپردازنده و خطوط ارتباطی روی مادربرد می شود . بعنوان مثال پردازنده 80386DX كه از گذر گاه داده 32 بیتی استفاده می كند از 132 پین و پردازنده پنتیوم كه دارای گذرگاه داده 64 بیتی می باشد از 296 پین برای اتصال به مادربرد استفاده می نماید كه یكی از دلایل این افزایش چشمگیر تعداد پین ها ، افزایش پهنای گذرگاه داده است.
علاوه بر پهنای گذرگاه داده، سرعت گذرگاه داده نیز نقش مهمی در سرعت انتقال اطلاعات دارد در واقع برای اكثر ریزپردازنده های جدید، گذرگاه داده داخلی بسیار سریعتر از گذرگاه داده خارجی ریزپردازنده می باشد . هرچند مدارات داخل ریزپردازنده ها با سرعت هایی در حد گیگا هرتز می توانند كار كنند اما گذرگاههای خارجی كه برروی مادر برد قرار دارد اكثراً سرعت هایی تا حد چند صد مگاهرتز می توانند داشته باشند بطوری كه معمولاً سرعت انتقال داده ها در داخل پردازنده حدود 2 تا 3 برابر سرعت انتقال اطلاعات در خارج از ریزپردازنده است. برای حل این مشكل تدابیر مختلفی در نظر گرفته شده است كه شاید بهترین آنها استفاده از حافظه Cache می باشد تا میزان استفاده از گذرگاه داده خارجی حتی الامكان كاهش یابد.
گذرگاه آدرس ( Address Bus )
این گذرگاه همان طور كه از نامش پیداست ، از مجموعه سیمها و خوطوط ارتباطی تشكیل شده که وظیفه آنها حمل بیت های آدرس است و برای مشخص نمودن محل قرار گرفتن داده در حافظه (یا تعیین دستگاه I/O مورد نظر) مورد استفاده قرار می گیرند . CPU در هر عمل خواندن از حافظه و یا نوشتن در آن آدرس محل مورد نظر را با گذاشتن صفر و یك هایی بر روی این خطوط مشخص می کند . از آنجا كه CPU همواره تولید كننده آدرس است پس جهت این خطوط همواره به سمت خارج CPU است. هرچه پهنای گذرگاه آدرس بیشتر باشد ریزپردازنده می تواند به حافظه فیزیكی بزرگتری دسترسی داشته باشد . میزان حافظه قابل دسترسی برابر است با 2 به توان تعداد بیتها ، مثلاً گذرگاه آدرس 32 بیتی میتواند 2 به توان 32 بایت یا 4 گیگا بایت حافظه را آدرس دهی كند.
ریزپردازنده های 8086 و 8088 دارای 20 خط آدرس هستند كه تنها امكان آدرس دهی 1MB حافظه را فراهم می كنند و البته این حجم از حافظه برای بسیاری از كاربرد ها كافی نیست. اینتل در ریزپردازنده های 80386 و نسل های بعد از آن از گذرگاه های آدرس 32 بیتی استفاده كرد و همانطور كه اشاره شد این گذرگاه ها امكان آدرس دهی 4GB حافظه را برای سیستم امکان پذیر می سازند . در ریزپردازنده های Pentium II و Pentium Pro از گذرگاه های آدرس 36 بیتی استفاده شد كه گذرگاه های فوق نیز امكان آدرس دهی 64GB حافظه را فراهم می آورند.
گذرگاه كنترل ( Control Bus )
گذرگاه كنترل شامل مجموعه سیگنالهایی است كه وظیفه کنترل و هماهنگ كردن ریزپردازنده با مدارات سخت افزاری دیگر موجود در سیستم نظیر حافظه و I/O را بر عهده دارد.
سیگنالهای كنترلی را می توان به سه گروه عمده تقسیم كرد :
1) سیگنالهای كنترلی مربوط به وقفه :
در PC برای ارتباط CPU با برخی از ادوات جانبی، به خصوص دستگاه های ورودی و خروجی از وقفه (Interrupt) استفاده می شود. در این روش، دستگاه مورد نظر از طریق یكی از پایه های ریزپردازنده كه مربوط به وقفه است ، از CPU می خواهد كه عملیات مورد نیاز این دستگاه را انجام دهد. ریزپردازنده با توجه به برنامه فعلی خود و تقدم این وقفه، اجرای برنامه های جاری خود را قطع كرده و به سراغ برنامه ای می رود كه وقفه مورد نظر به آن نیاز دارد . به این برنامه ، اصطلاحاً برنامه سرویس دهنده وقفه یا ISR یا Interrupt Service Routine گفته می شود پس از اجرای برنامه ISR ریزپردازنده به حالت عادی خود باز می گردد و روال كار عادی خود را ادامه می دهد . ضمن اینكه ریزپردازنده علاوه بر پایه هایی كه به درخواست وقفه اختصاص می دهد، پایه هایی را نیز به این امر مختص می كند تا به دستگاه مورد نظر بگوید كه وقفه درخواستی را دریافت كرده است . وقفه ها در عمل بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری از ادوات جانبی ، از این روش برای ارتباط با Cpu استفاده می كنند.
2) سیگنالهای كنترلی مربوط به DMA :
DMA مخفف Direct Memory Access است و قابلیتی است كه در پردازنده های جدید مورد استفاده قرار گرفته است . این ویژگی ، امكان ارتباط مستقیم بین حافظه و ادوات جانبی بدون دخالت CPU را فراهم می آورد .
3) سیگنالهای كنترلی مربوط به كنترل گذرگاه :
این سیگنالهای كنترلی بر ورود و خروج داده و آدرس از طریق گذرگاهای داده و همچنین آدرس و كانالهای DMA نظارت می كند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر