کاربرد مانیتورینگ در سیستم های مداربسته

همانطور که در مباحث گذشته گفته شد مسئله ی مانیتورینگ یکی از مهمترین بخش ها در پیکر بندی سیستم های امنیتی ، مدیریتی و کنترلی است چرا که نمایش کلیه ویژگی ها و امکانات و قابلیت های مجموعه ، ذخیره سازی و آرشیو بندی اطلاعات ، چگونگی اعمال مدیریت به نحوه ی کار و ... همه و همه به عهده ی بخش مانیتورینگ بوده که این اعمال معمولا از طریق سرورهایی موسوم به DVR و NVR انجام می شوند.
در این بخش می خواهیم به انواع و چگونگی نمایش تصاویر و اعمال کنترل ها توسط سرورهای مانیتورینگ (DVR) بپردازیم :
مانیتورینگ و اعمال کنترل ها توسط DVR ها به چهار طریق انجام می شود :
1. کنسول
2. پورت VGA
3. پورت BNC
4. پورت Rj – 45
1. کنسول :
اعمال کنترل ها از طریق کنسول در واقع استفاده از پنل اصلی DVR برای اعمال کنترل است که شخص در این حالت هیچ محدودیتی برای دسترسی نداشته و عموما می تواند به تمامی قسمت ها دسترسی داشته باشد و حتی می تواند در سخت افزارها نیز (هارد، DVD- RW ها، فلش مموری و ...) تغییرات دلخواه را ایجاد کند، از این رو امنیت سخت افزار DVR از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
البته لازم به ذکر است در DVR های حرفه ای مدیر سیستم (Administrator) قادر خواهد بود برای کنترل نیز User هایی با سطوح دسترسی متفاوت تعریف کند ولی حتی این امکان هم دلیل قابل توجهی برای پایین آوردن سطح امنیت سخت افزار DVR محسوب نمی شود برای بالا بردن امنیت سخت افزاری DVR معمولا آن را در کمد های مخصوص (Rak)قرار می دهند .
برای اعمال تنظیمات و مدیریت از طریق کنسول نیاز به مشاهده تصویر از خروجی های VGA یا BNC نیز هست.
2. پورت VGA :
پورت VGA صرفا جهت نمایش Analog تصاویر استفاده شود و هیچ گونه اعمال تغییرات و تنظیماتی را نمی توان از طریق این پورت انجام داد . خروجی این پورت غیر قابل مدیریت بوده و کلیه دوربین ها را بدون محدودیت نمایش می دهد. این پورت صرفا جهت نمایش بر روی نمایشگرهای کامپیوتری طراحی شده است .
3. پورت BNC :
پورت BNC نیز از لحاظ نمایش، مدیریت، محدودیت و کنترل دقیقا مشابه پورت VGA بوده و صرفا امکان دو مشاهده ی همزمان رابرای کاربران فراهم می کند. تنها تفاوت این پورت ها با پورت VGA نوع کابل است تصاویر را انتقال می دهد . برای انتقال تصویر از طریق این پورت، از کابل کواکسیال استفاده می شود . کابل کواکسیال از چهار قسمت مغزی، قشای محافظ مغزی، شیلد و روکش تشکیل شده است ، که این ساختار به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند با اتصال فیش های مختلف ، تصاویر را در اکثر نمایشگرها مشاهده کنند.
4. پورت Rj – 45
این پورت در اینتر فیس های(interface) کارت شبکه استفاده می شود و کابل هایی به آن وصل می شوند Cat-5 و Cat-6 میباشند . سوکت Rj - 54 در واقع همان سوکت شبکه است و هر جا از این سوکت استفاده می شود در واقع آن طرف دستگاهی است (کارت شبکه یا ...) که کلیه فعالیتهای خود را بر اساس پرتکل های شبکه (ethernet و ...) انجام می دهد .
کاربران از طریق این پورت قادر خواهند بود علاوه بر مشاهده تصاویر به کلیه امکانات نرم افزاری DVR (در محدوده ی تعریف شده توسط مدیر سیستم) نیز دسترسی داشته باشند.
انتقال تصویر از طریق این پورت به سه شکل انجام می شود :
1. از طریق کابل (point to point)
2. از طریق Access pointهای Wire less (point to point)
3. از طریق اتصال به شبکه جهانی اینترنت
برای انتقال تصویر از طریق پورت شبکه (RJ - 54) با استفاده از کابل شبکه (cat 5, cat 6) فقط کافیست رایانه مورد نظر را توسط کابل شبکه (با رعایت تمامی استانداردهای شبکه)، به دستگاه DVR متصل نماییم . فراخوانی DVR [با توجه به نوع نرم افزار و سیستم عامل موجود] از طریق درج و جستجوی Ip تنظیم شده بر روی کارت شبکه DVR، در نرم افزار Internet employer و یا استفاده از نرم افزار Clint خاص همان DVR امکان پذیر است .
لازم به ذکر است تنظیمات مربوط به کارت شبکه ی DVR ها به عهده مدیران شبکه مجموعه می باشد چرا که علاوه بر تخصص نیاز با شناخت کامل از شبکه مجموعه دارد. حتی در صورتی که خود شما تخصص انجام امور مربوط به شبکه را دارا هستید، حتما با مشورت مدیران شبکه ی مجموعه این کار را انجام دهید.
درصورتی که بخواهیم از طریق کابل شبکه و پورت Rj- 54 به چندین کاربر تصاویر و امکانات مدیریتی DVR را (با توجه به سطوح دسترسی تنظیم شده) را بدهیم، فقط کافیست DVR را از طریق کابل شبکه به یک سوئیچ شبکه متصل کنیم و تمامی کاربران نیز به همان سوئیچ متصل شوند. لازم بذکر است با توجه به قابلیت تعریف کاربر و سطوح دسترسی در تمامی DVR ها، اتصال DVR به سوئیچ های مرکزی و اصلی سازمان نیز بلامانع است .
در صورتی که محل نصب DVR تا محلی که قرار است مانیتورینگ ثانویه انجام شود فاصله نسبتا زیادی داشته یا به هر دلیل نتوان از کابل های شبکه استفاده کرد (عدم امکان بستر سازی و کابل کشی)، با اتصال یک دستگاه Access point شبکه به دستگاه DVR می توان تصاویر و امکانات کنترلی - مدیریتی را به صورت بیسیم انتقال داد . Access point های wireless شبکه بسته به نوع و امکانات قادر خواهند بود از 100 متر تا 40 کیلومتر تصاویر و امکانات کنترلی - مدیریتی را انتقال دهند .
Access point ها را هم می توان به صورت مستقیم به دستگاه DVR متصل کرد و هم می توان آن ها را به دستگاه سوئیچی که DVR به آن متصل است متصل کرد.
در باقی قسمت ها هیچ تفاوتی میان اتصال کابل و اتصال بی سیم نیست در واقع در حالت استفاده از Access point های بی سیم فقط Media از سیم مسی به هوا تغییر می کند و قوانین و استانداردها (protocol) همان قوانین استانداردهای ثابت جهانی می باشند.
یکی دیگر از روش های استفاده از این پورت (RJ - 54) و تحقق اهداف مانیتورینگ و کنترل، استفاده از شبکه ی جهانی اینترنت می باشد . با استفاده از شبکه جهانی اینترنت کاربران قادر خواهند بود از هرجا و در هر مکانی فقط با اتصال به شبکه جهانی اینترنت ، به DVR متصل شده و مشاهدات و اهداف کنترلی - مدیریتی خود را اجرایی کنند.
اتصال DVR با شبکه جهانی internet از طریق اتصال یک دستگاه modem (DSL, Dial up) به آن امکان پذیر خواهد بود . برای اینکار هم می توان یک دستگاه modem از طریق پورت RS -232 به دستگاه DVR متصل کرد و هم می توان یک دستگاه مودم به همان سوئیچی که DVR از طریق پورت RJ - 45 به آن متصل است وصل کرد. البته لازم به ذکر است modem های مجهز به پورت Rj - 54 نیز در بازار موجود می باشند (برای اتصال مستقیم DVR به مودم از طریق پورت RJ-45).
برای برقراری این ارتباط یک عدد ip valid بر روی modem تنظیم می شود (ip valid باید از متولیان internet اجاره شود.) یک دستور موسوم به nat بر روی مودم تنظیم می گردد که به مودم فرمان می دهد در صورتی که هر دستگاهی آن را با نام ip valid صدا زد، مستقیما دستگاه به DVR متصل کند.
چگونگی اتصال به DVR از طریق اینترنت :
1. رایانه ip valid را در browser خود وارد میکند.
2. Browser در شبکه جهانی اینترنت به دنبال صاحب ip valid می گردد .
3. مدمی که ipvalid بر روی ان تنظیم شده پیدا می شود .
4. شبکه جهانی اینترنت رایانه را به مودم وصل می کند .
5. دستور Nat بر روی مودم اجرا می شود.
6. مودم رایانه را بدون اینکه وارد نرم افزار خود بکند به DVR متصل می کند .
7. رایانه به DVR متصل می شود .
8. نرم افزار مربوط به DVR (در صورت web service بودن) بر روی browser نمایش داده می شود.
9. کاربر login کرده و user name و password را وارد می کند.
10.تشخیص هویت های مربوط (Authentication) انجام شده و نرم افزار با اعمال سطوح دسترسی مربوط به کاربر اجازه کاربری را می دهد .

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر