کارایی جستجوگر هاي اينترنت

نكته جالبی كه در مورد اینترنت و بارزترین جزء لاینفك آن یعنی شكبه جهانی وب مطرح می باشد این است كه هزاران میلیون صفحه در شبكه منتظرند تا اطلاعاتی را در سوژه های مختلف به كاربران در سراسر دنیا ارائه دهند . از سوی دیگر هزاران و شاید میلیون ها صفحه وب نیز وجود داردكه به علت نام گذاری نادرست و نا مشخص توسط نویسنده آنها روی سرورها بلا استفاده باقی می مانند . در حال حاضر تمام كاربران اینترنت برای پیدا كردن مقاله ، مطلب ، تصویر ومواردی از این قبیل از جستجوگرهای اینترنتی ( Internet Search Engines ) استفاده می كنید.
جستجوگرها سایت های خاصی در وب می باشند كه به منظور یافتن اطلاعات ذخیره شده در سایت های دیگر ، به مردم سرویس می دهند . با اینكه جستجو گر های اینترنتی هر كدام به روش های مختلفی كار می كنند اما تمام آنها سه وظیفه اصلی دارند كه به شرح زیر می باشند :
• موتورهای جستجو بر مبنای یك سری كلمات خاص به عملیات جستجو و همچنین انتخاب قسمت هایی از اینترنت اقدام می نمایند .
• فهرستی از كلمات یافته شده را به همراه محل آنها نگهداری می كنند .
• همچنین به كاربران اینترنتی اجازه می دهند تا كلمات و یا مشتقاتی از آن كلمات یافته شده را جستجو كنند .
این موتورهای جستجوگر چند صد میلیون صفحه وب و اسناد مختلف را در داخل فهرست خود نگهداری می كنند همچنین در یك روز به بیش از ده ها میلیون درخواست پاسخ می دهند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه كار موتورهای جستجوگر آشنا سازیم و خواهید دید كه چگونه این موتورها قسمت های مختلفی را به صورت منظم كنار هم قرار می دهند تا به اطلاعات مورد نیازتان دست یابید .
جستجو در اینترنت
قبل از اینكه شبكه وب به عنوان بارز ترین قسمت اینترنت و به صورت امروزی مطرح باشد برای یافتن اطلاعات در شبكه اینترنت ، چندین موتور جستجوگر وجود داشت كه از مهمترین آنها می توان به برنامه هایی مانند Gopher , Archie اشاره كرد. این برنامه ها فایل های ذخیره شده در سرور های متصل به اینترنت را لیست می كردند كه مقدار قابل توجهی از زمان دستیابی به برنامه ها و اسناد را كوتاه می كرد. در اواخر دهه 1980 از برنامه هایی مانند gopher , archie , veronica بیشتر استفاده می شد. اما امروزه اكثر كاربران اینترنتی جستجوی خود را در شبكه وب انجام می دهند در نتیجه ما نیز در این مقاله در مورد اینگونه موتورهای جستجو صحبت خواهیم كرد .
قبل از اینكه یك جستجوگر بتواند آدرس فایل و یا سند مورد نظر شما را اعلام نماید ابتدا باید لیستی از آنها را بیابد . موتورهای جستجوگر برای یافتن اطلاعات از بین صدها میلیون صفحه در وب موجود از روبات های نرم افزاری به نام اسپایدر ( Spider ) استفاده می كنند تا نتیجه یافت شده را به صورت لیست در آورد. اسپایدرها برای تهیه لیست كلمات ، می باید از تمامی صفحات دیدن كند و طی آن پروسه ای را به نام Web Crawling به انجام می رسانند.
اما سوال كه در اینجا مطرح می گردد اینست كه چگونه هر اسپایدر در شبكه وب شروع به گشتن زنی می كند؟
آنها از سرورهای كاربردی تر و صفحات متداول شروع می كنند و كلمات و لینك های سایت ها را برای شما فهرست می كند. این سیستم به سرعت در شبكه حركت می كند و به سایر بخش های شبكه گسترش می یابد . جستجوگر Google به عنوان یكی از موتور های جستجوگر آكادمیك به حساب می آید.
سرگی برین (Sergey Brin ) و لارنس پیچ (Lawrence Page ) كه گوگل را ایجاد كردنه اند می گویندآنها برای تهیه لیست اولیه خود از چندین اسپایدر ( معمولاً 3 اسپایدر ) استفاده می كنند كه هر یك از این اسپایدر ها همزمان با سیصد صفحه وب ارتباط برقرار می كند. برای رسیدن به آخرین درجه از كارایی ، چهار عدد اسپایدر می توانند تعداد چند صد صفحه وب را در یك ثانیه جستجو كنند. تمامی این كارها با سرعت و به منظور تهیه اطلاعات مورد نیاز اسپایدرها صورت می گیرند . اسپایدر گوگل در حین جستجو صفحه HTML دو نكته زیر را مورد توجه قرار می دهد :
• كلمات داخل صفحه
• محل پیدا شدن یك كلمه
امكان جستجو در بین كلمات مشابه به عملیات اسپایدرها سرعت بیشتری می بخشد و همچنین به كاربران اجازه می دهد تا به شیوه موثرتری به جستجو بپردازند به عنوان مثال برخی از اسپایدارها ردیفی از شامل صد لغت رایج موجود در تیترها ، سرتیترها ولینك ها وهمچنین هر یك از لغات موجود در بیست سطر نخست یك متن را در فهرست خود نگه می دارند.
سیستم های دیگر مانند AltaVista به روش دیگری عمل می كنند آنها هر یك از كلمات را به همراه حروف a ، the و an و حتی كلمات بی معنی موجود در یك صفحه را فهرست می كنند.
Meta Tags
Meta Ttags به طراحان و صاحبان صفحات وب اجازه می دهد تا برای تعریف و مشخص كردن محتویات صفحات خود از كلمات كلیدی كه مرتبط با مطالب داخل آن صفحه است استفاده كنند .
به عنوان مثال شما می توانید صفحه ای كه شامل مطالبی در زمینه نقاط تاریخی ایران است بسازید و در قسمت متا تگ آن از كلمات كلیدی مثل تخت جمشید ، پرسپولیس ، ارگ بم ، سی و سه پل و مواردی از این قبیل استفاده كنید در این صورت متا تگ ها ، ماشین های جستجوگر را در انتخاب معنای صحیح لغات راهنمایی می كنند. اما متا تگ ها همیشه مورد اعتماد نیستند چرا كه برخی از طراحان و صاحبان صفحات یك وب سایت با بی احتیاطی تگ هایی را وارد لیست خود می كنند كه دارای موضوعات رایج و هیچ ارتباطی با متن صفحات وب ندارند برای جلوگیری از وقوع چنین حالتی ، اسپایدرها ارتباطی را بین متا تگ ها و متن صفحات بر قرار می سازند و همچنین تگ هایی را كه ارتباطی با لغات درون صفحات ندارند را قبول نمی كنند.
به محض اینكه اسپایدرها كار جستجو و یافتن اطلاعات موجود در وب را به پایان می رسانند موتورهای جستجوگر باید اطلاعات را با روشی مناسب نگهداری كنند. در فرآیند جمع آوری اطلاعات برای نمایش به كاربر ، دو جزء كلیدی دخالت دارد :
• نگهداری اطلاعات.
• روش ایندكس یا فهرست كردن اطلاعات.
در ساده ترین حالت ممكن ، یك موتور جستجوگر می تواند كلمه وآدرس (URL) آن را نگهداری نماید . در واقع این حالت برای یك موتور جستجوگر محدودیت ایجاد می كند چرا كه هیچ روشی برای جدا كردن كلمات اصلی از كلمات فرعی وجود نخواهد داشت و یا اینكه تشخیص دهد كلمه ای یك بار یا چندین بار در صفحه تكرار شده است به عبارت دیگر روش خاصی وجود ندارد تا لیستی كه پس از جستجو نشان می دهد را بررسی و امتیاز بندی نماید.
برای رسیدن به نتایج بهتر ، بیشتر موتورهای جستجوگر بیش از یك لغت و آدرس را نگهداری می كنند. یك موتور جستجوگر تعداد دفعات تكرار لغات موجود در یك صفحه را ثبت می كند. همچنین لغات را با توجه به اولویت مكان آنها معین می كنند . جدا از اینكه قسمت هایی از اطلاعات جانبی توسط موتورهای مرورگر ذخیره می شوند ، دیتاها نیز برای اشغال فضای كمتر به صورت كد در می آیند . به عنوان مثال موتور جستجوی گوگل برای ذخیره سازی اطلاعات درجه بندی شده فضایی را به اندازه 2 بایت یعنی 16 بیت اختصاص می دهد كه در این فضا اطلاعاتی نگهداری می كند.
ایندكس كردن یك هدف را دنبال می كند : دستیابی به اطلاعات در سریع ترین حالت ممكن.
برای ساخت یك فهرست ، یكی از روش های موثر ، روش ساخت Hash Table می باشد. در این روش فرمولی به كاربرده می شود كه به كمك آن برای هر كلمه ای یك ارزش عددی در نظر گرفته می شود. فرمول مذكور به منظور توزیع متعادل اعداد پیش فرض به كار برده می شود. توزیع عددی كلمات كاملاً با توزیع كلمات بر حسب حروف الفبا متفاوت است و این تنها كلید موفقیت جدول Hash می باشد.
در زبان انگلیسی ، حروف زیادی در ابتدای لغات استفاده می شوند در حالی كه برخی دیگر كمتر . مثلاً در فرهنگ لغات انگلیسی قسمت مربوط به حرف M قطورتر از حرف X می باشد. این نا برابری به این معنا می باشد كه برای یافتن لغات متداول نسبت به یافتن لغاتی كه به مراتب كاربرد كمتری دارند ، مدت زمان بیشتری باید صرف كرد. عملیاتHashing ( ترتیب بندی لغات براساس اعداد ) باعث ایجاد تعادل می گردد و سرعت جستجوی بخش های ورودی را كاهش می دهد . همچنین فهرست را از سیستم ورودی جدا می سازد. جدول Hash شامل اعداد مجزایی می باشد كه هر یك از آنها به اطلاعات فعلی دلالت می كند و به موثرترین روشی ممكن ذخیره می شوند.
جستجو
جستجو در یك ایندكس بر اساس در خواستی می باشد كه كاربر آن را به یك موتور جستجو ارسال می نماید. این درخواست می تواند بسیار ساده مانند یك كلمه باشد. اما اگر بخواهید در خواست كامل تری را به موتور جستجوگر بفرستید می باید از عملگرهای بولین (Boolean ) استفاده كنید تا بتوانید دامنه درخواست خود را توسعه دهید.
رایج ترین عملگرهای بولین عبارتند از :
• AND : توسط این عملگر می توانید چندین واژه را همزمان جستجو كنید البته به خاطر داشته باشید كه برخی از موتورهای جستجوگر از عملگر + به جای AND نیز استفاده می كنند. با این عملگر نتیجه جستجو شامل همه كلماتی است كه بین آنها این عملگر وجود دارد.
• OR : با تایپ این عملگر موتور جستجوگر تمام صفحاتی كه حتی یكی از واژه ها را درون خود داشته باشد نمایش می دهد یعنی نتیجه شامل هر كدام از كلمات كه باشد نمایش داده می شود.
• NOT : اگر بعد از عملگر NOT كلمه و یا واژه ای را تایپ كنید ، در این صورت موتور جستجوگر صفحاتی كه دارای آن واژه باشد را نمایش نمی دهد البته به خاطر داشته باشید كه در برخی از مرورگرها از علامت - ( علامت منفی ) به جای عملگر NOT استفاده می شود.
• Quotation Marks : كلماتی كه درون" " آورده می شوند ( به عنوان مثال "RAM" ) در حین جستجو به عنوان یك عبارت به حساب می آیند و جستجوگر در داخل سند دقیقا به دنبال عبارت داخل گیومه می گردد.
برای آشنایی بیشتر با عملگرهای بولین می توانید به آدرس www.google.com/help/refinesearch.html سر بزنید.
آینده جستجوگرها
جستجوهایی كه به كمك عملگرهای بولین انجام می شوند به جستجوهای Literal یا لفظی موسوم اند. جستجوگرها دقیقا كلمه یا عباراتی را جستجو می كنند كه در قسمت جستجو وارد شده است. اگر كلمه ای دارای معنای مختلفی باشد در نتیجه عملیات با مشكل مواجه می شود . به طور مثال لغت Bed را در نظر بگیرید. لغت مذكور دارای چندین معنای متفاوت می باشد از جمله محل خوابیدن ، محل كاشتن گل ها ، فضای ذخیره سازی یك واگن باری ، بستر رودخانه كه ماهی ها در آنجا تخم می گذارند.
حال اگر به دنبال یكی از معانی Bed باشید و بخواهید صفحات وبی را جستجو كنید كه دارای لغت Bed با معنای مورد نظرتان باشد و موتور جستجوگر صفحات دیگری را جستجو نكند در این قسمت باید از جستجوی لفظی استفاده كنید كه در این نوع جستجو ، موتور صفحاتی را كه دارای معانی ناخواسته باشد را كنار می گذارد.
در حال حاضر افراد زیادی برای رسیدن به نتایج بهتر در زمینه كارایی مرورگرها مشغول به فعالیت می باشند اما عده ای نیز در زمینهNatural-Language Queries فعالیت می كنند.در روش Natural-Language به راحتی می توانید در خواست خود را بدون نیاز به عملگرهای بولین و یا واژه های پیچیده جستجو كنید. سایت Askjeeves.com یكی از علمی ترین سایت ها می باشد كه در خواست شما را به صورت كلمات كلیدی تجزیه می كند و سپس آنها را در سایت هایی كه بوجود آورده به كار می برد.
در آینده بسیار نزدیك موتور های جستجو آنقدر باهوش خواهند شد كه بسیاری از ملاحظات را خودشان بطور خودكار انجام می دهند و جستجو را بسیار راحت تر از حال حاضر خواهند كرد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر