استفاده از سیستم سلولی

نحوه آنتن دهی تلفن همراه در آموزش تعمیرات موبایل بر اساس یک سیستم ((سلولی)) است ، یعنی مناطق تحت پوشش آن به سلول های تقریبا ۶گوش تقسیم بندی می شود. اندازه هر سلول ، ۱۰ مایل مربع (۲۶ کیلومتر) است. به طور عادی می توان سلول ها را به عنوان واحد هایی ۶ ضلعی روی یک توری بزرگ در نظر گرفت. به این ترتیب ، کل فضای مورد نظر تحت پوشش سلول های مختلف قرار می گیرد. سلول ها روی یک دکل آنتن به نام BTS نصب می شوند و مشترکین در دامنه هر سلول ، برای برقراری ارتباط از دکل موجود استفاده می کنند. برحسب ظرفیت هر سلول ، تعداد مشترکان تغییر می کند.

تلفن همراه : ارتباط ویدیویی کم توان

تلفن همراه یک سیستم کم توان رادیویی است. علتش این است که تبادل سیگنال در محدوده هر سلول ، تنها بین ایستگاه و گوشی انجام می پذیرد و سیگنال ها از دامنه سلول فراتر نمی روند. بنابراین هر گوشی فقط با یک دکل آنتن ، ارتباط برقرار می کند و از این جهت ، کانال های بی تی اس دیگر برای یک نفر اشغال نمی شوند. در عین حال با ارتباط رادیویی کم توان ، مصرف باتری گوشی نیز کم خواهد بود. به طور معمول هر سلول قادر است تا ۵۶ کانال رادیویی را پشتیبانی کند ، به عبارت دیگر هر سلول هم زمان مکالمات ۵۶ نفر با تلفن همراه را در محدوده تحت پوشش خود اداره می کند. امروزه این ظرفیت در روش های ارتباطی دیجیتالی افزایش یافته است (برای مثال ، سیستم دیجیتالی TDMA تا سه برابر ظرفیت آنالوگ – یعنی تقریبا ۱۶۸ کانال – را پوشش می دهد)

دکل های پرتابل

بعضی نقاط کشور ، در بیشتر اوقات سال به سیگنال تلفن بسیار کمتری نیاز ندارند ، زیرا به ندرت کسی از آنجا می گذرد ، اما در خلال یک جشنواره ، تورنمنتی از مسابقات ورزشی و … آن نقاط برای این بازه زمانی به آنجا حاضر می شوند. بنابراین برای این بازه زمانی ، به پهنای باندی بسیار بیشتر از حد معمول در این نقاط احتیاج است. برای چنین مواقعی ، از دکل های سیار در آموزش تعمیرات موبایل برای پوشش دهی مخابراتی استفاده می شود که روی ون هایی قرار می گیرند. برای مثال ، شربکت وودافون (دومین اپراتور بزرگ تلفن همراه در بریتانیا) ، سال گذشته در جشنواره ((گلاستون بری)) ، برای تضمین کیفیت سرویس مخابراتی اش از این چنین ون هایی استفاده کرد.

دکل های پنهان

دکل های مخابرات در جامعه در آموزش تعمیرات موبایل محبوبیتی ندارند. ظاهر و منظره این دکل ها نگرانی می آفریند. شرکت های مخابراتی نیز به این موضوع پی برده اند. به همین دلیل برخی اپراتورهای تلفن همراه ، برای تسهیل گسترش پوشش مخابراتی و در عین حال کاهش حساسیت های اجتماعی ، دست به اقدام هوشمندانه ای زده اند. اکنون می توان آنتن های سیگنال دهی را پنهان شده در هر جایی یافت. برخی شرکت های مخابراتی این آنتن ها را کنار میله پرچم ، مستتر در درختان یا در دودکش برخی منازل قرار می دهند همچنین برخی اپراتورهای تلفن همراه با مالکان ساختمان های بلند قرار داد می بندند تا دکل را بالای ساختمان شان مستقر کنند.