پنل های خورشیدی قدرت این را دارند که خود را خنک کنند

پنل های فتوولتاییک یکی از روش‌های تولید انرژی پاک هستند که به عنوان مطمئن‌ترین راه تولید انرژی در آینده شناخته می‌شوند. آن‌ها ساختاری ساده دارند، جزء متحرک ندارند و بدون تشعشع هستند. متأسفانه از طرفی آن‌ها بهره‌وری پایینی نیز دارند. یکی از دلایل این اتفاق گرم شدن بیش از اندازه آنهاست.

در این پنل ها تنها میزان بسیار کمی از انرژی خورشیدی تابیده‌شده به این سلول‌ها تبدیل به انرژی الکتریسیته می‌شود. این میزان در بهترین نمونه‌های بازار به حداکثر 20 درصد می‌رسد. گرم شدن بیش از حد این پنل ها را شاید بتوان از عوامل اصلی این اتفاق دانست، زیرا پس از تابیده شدن مداوم نور خورشید به یک پنل، دمای آن به اندازه 55 درجه سانتیگراد یا بالاتر می‌رسد.

برای اینکه تأثیر این گرما را بیشتر درک کنید، باید بدانید که با افزایش هر درجه سلیوس بر دمای این پنل ها، میزان بهره‌وری تا 0.5 درصد کاهش پیدا می‌کند و با هر 10 درجه افزایش دما این کاهش دو برابری خواهد بود.

پس واضح و مبرهن است که خنک‌سازی این پنل ها قدمی بزرگ در افزایش تولید انرژی می‌باشد. دانشمندان دانشگاه استنفورد آمریکا برای رفع چنین مشکلی دست به کار شده‌اند و راه‌حل پیشنهادی آن‌ها استفاده از شیشه‌های سیلیکا است. در این روش لایه فوق‌العاده نازک و خاصی از این شیشه در پنل های معمولی بازار جایگذاری می‌شود تا حرارت را از این سلول‌ها دور نگه دارد.

الگوی این لایه‌ مخصوص از میکرو هرم ها ساخته شده و در آن‌ها نیز سیم‌پیچ‌های کنترل‌کننده دما با ضخامت فوق‌العاده کم قرار داده شده است. در این لایه، گرما در حالت مادون‌قرمز به بالاترین محل رسانده می‌شود تا از این طریق به اتمسفر راه پیدا کند. این لایه‌ها در عین حال به گونه ای ساخته شده‌اند که باعث جذب بهتر نور نیز می‌شوند.

شانهو فن، سرتیم این گروه تحقیقاتی در مورد سیلیکا می‌گوید: «سیلیکا علاوه بر اینکه می‌تواند نور حاصل از خورشید را به خوبی جذب کند، می‌تواند برای انکسار طول‌موج خاصی از نور نیز کاربرد داشته باشد (از همین ویژگی برای دفع گرما نیز استفاده می‌شود.) ساخت یک لایه سیلیکا با دقت کافی، نه تنها عملکرد این پنل ها را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعث افزایش دفع حرارت از این سلول‌ها به شکل قابل‌ملاحظه ای نیز می‌شود.»

این تیم هم اکنون در حال تست نمونه‌های بهبودیافته ای از این پنل ها هستند تا از آن‌ها در بازه ای بسیار طولانی‌تر بهره گرفته شود.

منبعThe Optical Society

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر