همه‌ی ما میدانیم که سئو یکی از نیاز های هر سایت و وبلاگی است . چون میتواند باعث موفقیت یک وبلاگ شود و بازدید فراوانی برای آن به ارمغان بیاورد . در سئو دو بحث on-site optimization و Off-page optimization خودنمائی میکنند . به طور خلاصه در بهینه سازی On-site ما بر روی محتوا و بهینه بودن وبسایت خود و در بخش Off-page بر روی اشتراک گذاری و لینک شدن توسط دیگر سایت ها کار میکنیم .
در ادامه به این مهم اشاره میکنیم که هر کدام از بخش های کلی بهینه سازی بر روی چه چیزهایی تاثیر گذار است:
On-site optimization :
۱- بهینه سازی میتواند باعث افزایش رتبه وبسایت ما در گوگل شود . (مستقیم)
۲- میتواند باعث بالارفتن بازدید ورودی ما از موتورهای جست و جو شود .
۳- باعث افزایش و بالا رفتن تجربه کاربری شود .(غیرمستقیم)
Off-page optimization :
۱- به سئو کمک شایانی میکند . (مستقیم)
۲- بک لینک های بیشتر و بازدید بیشتر به ارمغان می‌آورد . (مستقیم)
۳- بر روی برند ما تاثیر گذار است . (مستقیم)
۴- مشترکین وبسایت را افزایش می دهد . (غیرمستقیم)
نوشته هایی که در بالا خواندید٬ تاثیرات مثبت بهینه سازی بودن سایت است . در ادامه میخواهم فاکتور های دیگر سئو را بر اساس ارزشی که دارند توضیح دهم :
۱- مطالب با کیفیت در وبلاگ شما :
اجازه بدهید در این رابطه زیاد صحبت نکنم چون به اندازه کافی تکرار کرده ایم که مطالب بهینه و با کیفیت می توانند وبلاگ شما را به موفقیت برسانند چون مردم به وبلاگ شما می‌آیند که مطالب شما را بخوانند. پس فقط چند نکته در این رابطه میگویم :
بهینه بودن تیترهم برای موتور های جست و جو و هم برای کاربران
اشتراک گذاری نوشته در شبکه های اجتماعی
اضافه کردن تصاویر و متا‌تگ های با کیفیت به نوشته ها
نوشتن در رابطه با موضوعاتی که کاربران به دنبال آنها هستند .
۲- کلمات کلیدی :
من همیشه در رابطه با کلمات کلیدی توضیحاتی خدمت کاربران عزیز داده ام ، انتخاب کلمات کلیدی مناسب یکی از بخش های مهم در بهینه سازی وبسایت هاست. چون تا شما ندانید که می خواهید برای چه کلمه/کلماتی محتوا تولید کنید و یا رتبه وبسایتتان را در آن کلمات افزایش دهید تلاش شما بی نتیجه خواهد بود .
درست است که کلمات کلیدی مهم هستند ، اما نباید فقط بر روی ۱ یا ۲ کلمه تلاش کنید و از کلمات دیگری که میتوانند به وبسایت شما کمک کنند غافل شوید. همینطور مهم است که چگالی کلمات کلیدی استفاده شده در نوشته شما از حدی که این روز ها ۳ تا ۴٪ است فراتر نرود ، اما فراموش نکنید که گوگل هرگز جایی نگفته است که چگالی کلمات کلیدی در نوشته نباید از این مقدار فراتر رود . اما شما احتیاط جانب را در نظر بگیرید و به جای استفاده مکرر از یک کلمه٬ از کلمات مترادف استفاده کنید .
۳- تگ های Heading :
برخی از وبلاگ نویس ها و افراد فعال در زمینه سئو می گویند که این تگ ها دیگر مهم نیستند . اما مت کاتس در یکی از ویدئو های خود اعلام کرد که " هنوز تگ های Heading در سئو مهم هستند ". این تگ ها به گوگل اعلام می کنند که صفحه‌ی فعلی در رابطه با چیست.
۴- فعالیت بر روی چند موضوع نزدیک به هم :
زمانی که کاربران به دنبال یک محتوا می گردند ، دوست دارند با سایت هایی مواجه شوند که در رابطه با آن موضوع فعالیت کنند نه یک سایتی که در رابطه با همه چیز می نویسد و در هیچ‌کدامشان صاحبت سبک نیست . بازدید هدف‌دار می تواند تفاوت بسیار واضحی در کار شما و مشهور شدن شما داشته باشد . چون بازدید غیرهدف و در وبلاگ های تخصصی٬‌عموم مردم معنا می شوند.
۵- حضور در شبکه های اجتماعی :
شاید در اولین نگاه بگویید شبکه های اجتماعی سایت هایی هستند که لینک های No-follow ارائه میدهند و تاثیر فراوانی بر روی سایت ما ندارد ! اما باید بگویم که خیر ! درست است که این سایت ها لینک های No-follow می دهند اما با توجه به مقدار بازدید و ارزششان گوگل به آنها توجه فراوانی دارد و از آنها در رتبه دهی به سایت ها استفاده میکند . درکل این نوع لینک ها بی ارزش نیستند و نباید از آنها چشم‌ پوشی کرد . می‌بایست از این سایت ها هم برای برندسازی٬ کسب بازدید و دریافت بک‌لینک استفاده کرد .
۶- خوانابودن نوشته های سایتتان :
گوگل همیشه در تلاش است که سایت های خوب را به کاربران معرفی کند ، اگر سایت شما خوانا نباشد و مشکلات گرامری داشته باشد گوگل هرگز آن‌را به کاربران پیشنهاد نمی دهد . نوشته شما هیچ‌ گاه به عنوان رتبه اول در نتایج جست و جو ظاهر نمی شود . برای این که گوگل وبسایت شما را به عنوان وبسایت برتر در نتایج جست‌ و‌ جویش نمایش دهد می بایست نوشته های خوانا و کاملی را به کاربران ارائه دهید . پس قبل از انتشار نوشته هایتان آن‌ها را ویرایش کنید.
۷-لینک ها :
لینک ها بالاترین اولویت را در نزد موتورهای جست‌‌وجو دارند و لینک های Do follow از سایت های معتبر می تواند بازده و سود فراوانی برای وبلاگ نویس ها داشته باشد.
بازدید از موتورهای جست‌وجو (غیرمستقیم)
بازدید از سایت لینک دهنده (مستقیم)
مشترکین و بازدیدکنندگان دائمی بیشتر (غیرمستقیم)
کمک در برندسازی وبلاگ (مستقیم)
دیدیم که لینک های خوب از سایت های معتبر چقدر میتوانند مفید باشند . برای این که بتوانید از این مزایا بهره ببرید ، میتوانید از پست‌های مهمان استفاده کنید و برای وبلاگ های معتبر بنویسید .
۸- نظرات :
نظرات در وبلاگ شما نقش مهمی را ایفا می کنند. آنها در همان صفحه ای که نوشته شما حضور دارد می مانند و توسط گوگل ایندکس می شوند. پس ارزشی برابر با نوشته‌ی شما دارند. پس نظرات اسپم می توانند به نوشته شما آسیب وارد کنند ، تا جایی که امکان‌اش هست و می توانید از تایید نظرات حاوی " خوب بود " و... خودداری کنید چون میتوانند به نوشته شما حتی اگر کم باشد آسیب وارد کنند .
۹- سرعت لود سایتتان :
سرعت بارگذاری یک وبسایت از مهم‌ترین مواردی است که گوگل بر آن ارزش می‌نهد. سایت هایی که سرعت بارگذاری پایینی دارند ، کمتر توسط گوگل بازبینی میشوند و همینطور کاربران تمایلی به گذراندن وقت خود به جهت انتظار کشیدن برای بارگذاری یک سایت ندارند . استفاده از ابزارک ها و پلاگین ها ، جاوااسکریپت های نه چندان ضروری و... می تواند سرعت بارگذاری سایت شما را کاهش دهد.
امیدوارم که این راهنما بتواند به شما کمک کند و بتوانید با خواندن این نوشته نسبتا طولانی ، نکات ذکر شده را در وب‌سایت خودتان رعایت کنید.