امروزه منبع تغذیه همه رایانه‌ها مجهز به فن‌های قدرتمندی است که در هر شرایط کاری ، آنها را خنک نگه می‌دارند . اما با متداول شدن کیس‌های کوچک با فضای داخلی محدود ، گاهی اوقات حرارت داخل قاب رایانه آنقدر بالا می‌رود که به سوختن یا کوتاه شدن عمر منبع تغذیه و دیگر قطعات داخلی دسکتاپ منجر می‌شود . البته اغلب می‌توان فن‌های خنک‌ کننده را با انواع بزرگ‌تر جایگزین کرد .
اما همیشه در این‌گونه کیس‌های جمع و جور به دلیل محدود‌بودن فضا ، امکان تعویض و جایگزینی فن‌های خنک‌ کننده با انواع بزرگ‌تر وجود ندارد . بنابراین در این شرایط باید راهی پیدا کنید تا فضای داخل رایانه را بیشتر کرد تا جریان بهتر هوا بتواند داخل آن را خنک‌ نگه دارد . کاری که در اینجا باید بکنیم این است که حرارت داخلی قاب کامپیوتر را پایین بیاوریم تا عمر منبع تغذیه رایانه طولانی‌تر شود.
راه اول این است که با افزایش قدرت فن‌های خنک‌کننده (که به تعداد دور چرخش آنها بستگی دارد) هوا را در داخل قاب کامپیوتر با سرعت و شدت بیشتری به جریان بیندازیم . راه دیگر این است که فضای خالی داخل کیس را افزایش دهیم تا هوا ساده‌تر از کنار همه قطعات الکترونیکی که منبع تولید گرما هستند ، گذر کند.
نصب منبع تغذیه برای مینی کیس‌ها
برای نصب یک منبع تغذیه روی کیس یک رایانه قدیمی یا جدید شما به یک‌سری ابزار معمولی مثل پیچ‌گوشتی و سیم‌چین نیاز دارید. بهترین راه افزایش فضای داخلی کیس این است که از منبع تغذیه‌ خارجی استفاده کنید که از پشت کیس بیرون می‌زنند و با افزایش سطح سرمایشی سیستم به خنک‌شدن کیس رایانه کمک زیادی می‌کنند . این نوع منابع تغذیه یک پایه چارچوبی پیچ شونده برای انطباق با کیس‌های رایانه قدیمی دارند .
این چارچوب پیچ شونده کمک می‌کند تا منبع تغذیه حدود شش سانتی متر از کیس رایانه بیرون بزند. ‌ این وسیله می‌تواند به عنوان یک راه‌حل برای خنک نگهداشتن رایانه‌هایی با کیس و منبع تغذیه قدیمی استفاده شود ؛ چرا که هوای خارج کیس رایانه خنک‌تر از داخل آن است و بنابراین منبع تغذیه در خارج کیس خنک‌تر می‌ماند .
در ضمن با این پایه خارجی می‌توان منبع تغذیه‌های بزرگ را روی کیس‌های رایانه کوچک‌تر نصب کرد. با نصب منبع تغذیه در خارج از کیس رایانه ، شما می‌توانید از فضایی برابر با کیس‌های معمولی برخوردار باشید .
اگر شما دسترسی به چارچوب منبع بیرون از قاب کامپیوتر ندارید می‌توانید خودتان دست به کار شوید و کیس خالی یک منبع تغذیه نسبتا بزرگ قدیمی را برداشته و با قیچی آهن‌بر مانند آنچه در عکس‌ها می‌بینید، یک چارچوب به ارتفاع منبع تغذیه ببرید تا منبع تغذیه جدید داخل آن قرار گیرد .
سپس برای آن در هر طرف ، دو لبه اضافی برای پیچ‌کردن درست کنید و در یک طرف کیس منبع تغذیه دو لبه را با انبردست با زاویه 90 درجه به داخل و در یک طرف به خارج خم کرده سپس روی سطحی محکم و صاف گذاشته و لبه‌های اضافی جای پیچ را کمی چکش کاری و صاف کنید .
سپس روی هر لبه و در جای پیچ شدن منبع تغذیه داخلی روی کیس رایانه، با دریل دو نقطه را سوراخ کنید لبه‌های سوراخ را سوهان یا کاغذ سنباده بزنید تا صیقلی و هموار شود و موقع کار دستتان را نبرد. حال منبع تغذیه را وارد چارچوب کنید طوری که جای پیچ‌هایش با لبه‌های اضافی چارچوب که رو به داخل خم کرده‌اید، مماس شود.
منبع تغذیه را به چارچوب پیچ کنید ؛ اکنون جای پیچ‌ های لبه‌های خارجی جای پیچ چارچوب را با جای پیچ‌های منبع تغذیه روی کیس رایانه پیچ و محکم کنید . به این صورت هم منبع تغذیه رایانه را در خارج کیس نصب کرده و فضای داخلی کیس رایانه را افزایش داده‌اید و به سرمایش و افزایش طول عمر منبع تغذیه و کل رایانه دسکتاپ مینی خود کمک کرده‌اید.
مراحل نصب منبع تغذیه روی مینی کیس‌ها
‌ـ‌ اگر رایانه شما از پیش منبع تغذیه‌ای دارد ، آن را خاموش کرده و از برق بکشید .
‌ـ‌ پیچ‌های درپوش کناری کیس رایانه را باز کرده و آن را باز کنید .
‌ـ‌ محل نصب منبع تغذیه پیشین رایانه و نحوه نصب کابل‌های آن را بررسی کنید.
‌ـ‌ کابل‌های منبع تغذیه را که به مادربورد و دیسک سخت و گرداننده (درایو) نوری لوح فشرده و احتمالا گرداننده فلاپی متصل است، قطع کنید .
‌ـ‌ در پشت کیس، پیچ‌هایی که منبع تغذیه را روی کیس نگهداشته است، باز کنید .
‌ـ‌ با دقت و آرام منبع تغذیه را از روی کیس برداشته و کنار بگذارید .
‌ـ‌ منبع تغذیه جدید را در جایش داخل کیس رایانه قرار دهید .
‌ـ‌ منبع تغذیه جدید را داخل کیس سر جایش قرار داده و در پشت کیس پیچ‌هایش را با پیچ گوشتی محکم ببندید .
‌ـ‌ شروع به متصل‌کردن کابل‌های برق منبع تغذیه به مادربورد و قطعات دیگر داخلی رایانه کنید .
‌ـ‌ کابل برق رایانه را به منبع تغذیه متصل کنید .
‌ـ‌ رایانه خود را روشن و بوت کرده و پس از آزمایش از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.
‌ـ‌ حال در پهلویی کیس رایانه را در جایش قرار داده و پیچ‌هایش را ببندید.
به این ترتیب شما باید به نصب و ارتقای منبع تغذیه برای انواع کیس‌های رایانه مسلط شده باشید.