انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزش تعمیرات تبلت و موبایل تخصصی | ویژه بازار کار
Image not available
Cake Festival
21 June, 2016
Image is not available

Spend the day strolling Royal Garden and sampling Seattle' finest cakes from the city's greatest bakers. Treat yourself to this groundbreaking, history-making festival that celebrates a slice of our history. For more information, click here.

Image is not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image is not available
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Slider

آنچه ما فن پردازنده می نامیم در واقع یک Heat Sink آلومینیومی است که یک فن روی آن نصب شده است. این Heat Sink یا رادیاتور روی CPU قرار می گیرد و به کمک فن، حرارت ایجاد شده در CPU را تخلیه می کند. بسته به نوع CPU روش نصب فن روی مادربرد متفاوت خواهد بود. در مثال ما یعنی CPU اینتل، فن CPU به شکل زیر است.

روش نصب CPU و فن CPU در نسل Intel:

کابل برق فن دور آن پیچیده می شود. بعد از نصب آن را باز خواهیم کرد چهار پایه هم در اطراف فن برای محکم کردن آن روی مادربرد وجود دارد. بیائید نگاهی هم به قسمت زیر فن یا Heat Sink بیندازیم.

قسمتی که در زیر Heat Sink باید به CPU بچسبد معمولا برجسته تر است. همانطور که می بینید مقدار خمیر رسانای گرما (یا همان خمیر سیلیکون) از قبل روی آن موجود است. اگر که خمیر روی آن نبود یا خواستید خمیر بیشتری به کار ببرید، می توانید مقداری از خمیر سیلیکون را باسرنگ روی CPU تزریق کنید. به اندازه ای خمیر نزنید که بعد از فشار دادن فن از اطراف آن بیرون بزند. حالا فن را روی CPU قرار دهید. به طوری که پایه های آن وارد چهار سوراخی شوند که روی مادربرد برای همین کار تعبیه شده است. جهت فن چندان مهم نیست. البته می توانید آن را طوری بگذارید که کابل برقش به سوکت مربوطه نزدیک تر باشد. انگشتتان را روی پایه ها گذاشته و فشار دهید تا در سوراخ های مادربرد فرو بروند. البته احتیاجی به چرخاندن آن ها نیست اما اگر از قبل چرخیده باشند، باید آن ها را به حالت قبل برگردانید تا قفل شوند. این مرحله احتیاج به دقت بیشتری دارد. مطمئن شوید که همه پایه ها درست جا رفته اند و قفل شده اند. در این صورت فن روی CPU قفل نمی شود و DCU سریعاً داغ می شود.

روش نصب CPU و فن CPU در نسل AMD:

روش نصب فن های AMD کمی متفاوت است. این نوع فن ها معمولا به جای چهارپایه، دو دستگیره در دو طرف دارد که باید به کمک پیچ گوشتی یا دست، در زائده های زیر سوکت CPU جا بروند.