تاریخچه مختصری از موبایل
با ورود فناوری و استاندارد جدید، با نرخ ارسال بالا در مقیاس گیگابیت و شبکه های خودپیکر مواجه شدیم. شاید دور از باور به نظر برسد بیست سال پیش داده های موبایل به شکل امروزی وجود نداشت . در این قسمت از آموزش تعمیرات موبایل به طور مختصر به انقلاب شبکه های سلولی و روند تکاملی آن ها تا به امروز نگاهی خواهیم داشت.
تلفن های رادیویی اولیه (نسل صفر)
بی سیم های رادیویی که در خلال جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفتند ، اجداد گوشی های آی فون و گوشی های گلکسی اس ۴ امروزی شما هستند. سرویس رادیویی واقعی که به شبکه تلفنی بزرگ تر متصل می شد . بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم در فهرست کالاهای نادر قرار گرفت. AT&T می گوید هزینه یک سرویس در سال ۱۹۴۶به ازای هر ماه ۱۵ دلار و به ازای هر تماس ۰/۴۰ دلار داخلی بود که ارزش آن معادل ۱۹۰ دلار در ماه و ۵ دلار امروزی است.
AMPS (نسل اول)
نخستین تلفن های هوشمند از امواج رادیویی برای ارتباط با ایستگاه های اصلی خود استفاده می کردند. این تلفن ها که از آن ها به AMPS یا سیستم تلفن سیار یا همان موبایل پیش رفته یاد می شد که در این آموزش تعمیرات موبایل به آن می پردازیم ، بعد از نخستین استفاده در کشور آمریکا به سرعت در دنیای طرف دار پیدا کردند . این فناوری برای افراد ثروتمند یا اهداف خاص همچنان باقی ماند . تلفن ها با توجه به استانداردهای امروزی شیکی ندارند.

AMPS نسل اول موبایل
GSM (نسل دوم)
شبکه های سلولی دیجیتالی در سال ۱۹۹۰ در قالب تلفن های سیار وارد بازار شدند. فناوری شبکه ۲G که سیستم جهانی ارتباطات سیار یا GSM نام دارد، در این آموزش تعمیرات موبایل می بینیم که این گوشی ها امکان ارسال پیام کوتاه را نیز فراهم آورد که پیش تر ممکن نبود.