مهندسی ترافیك در شبكه چیست ؟

به هدایت بسته‌ها میان روترها، به نحوی كه بتوان از پهنای باند میان ارتباطات به طور كارآمدی بهره برد و از بروز تراكم و ازدحام بسته‌ها در مسیر یا روتری جلوگیری كرد، مهندسی ترافیك گفته می‌شود.
پیش از وجود مهندسی ترافیك در شبكه MPLS، مهندسی ترافیك در پروتكل‌ها و شبكه‌های IP، ATM وجود داشت و مهندسان شبكه به وسیله اعمال تنظیمات میان دو روتر متصل به یكدیگر، TE را پیاده‌سازی می‌كردند.
TE روی شبكه IP، اغلب بواسطه COST اینترفیس برای مسیرهای متعدد اتصال یا تعریف روت‌های استاتیك انجام می‌گیرد. دلیل اصلی پیاده‌سازی مهندسی ترافیك در شبكه MPLS، كنترل مسیرها و هدایت بسته‌ها در مسیرهای شبكه است. شبكه‌ای كه در آن مهندسی ترافیك پیاده‌سازی شده است، در صورت خرابی یك مسیر، بسته‌ها به مسیر دیگری هدایت شده و به مقصد می‌رسند.
پروتكل‌های ISـ‌IS و OSPF به دلیل داشتن پارامترهایی كه در مهندسی ترافیك به كار می‌رود، به عنوان پروتكل‌هایی برای ارسال بسته‌ها براساس مهندسی ترافیك استفاده می‌شوند. به این‌گونه كه این پروتكل‌ها در زمان تبادل اطلاعات برای یافتن مسیرها، اطلاعات مربوط به مسیرهای مناسب براساس پهنای باند مسیرها را نیز با یكدیگر تبادل می‌كنند، تا بسته‌ها از مسیرهایی كه تراكم كمتری داشته و پهنای باند بیشتری برای انتقال وجود دارد، عبور كنند.
بنابراین روترها و اینترفیس‌هایی‌كه حاوی پارامترهای مقتضی برای مهندسی ترافیك نباشند، نمی‌توانند در پیاده‌سازی مهندسی ترافیك مشاركت كنند.
تبادل اطلاعاتی كه حاوی مصرف پهنای باند مسیرهای ارتباطی باشد در پروتكل‌های زیر مجموعه IGP، مانند ISـ‌IS و OSPF وجود دارد. پروتكل ISـ‌IS به وسیله TLV 022و پروتكل OSPF توسط LSA نوع 10 كه حاوی اطلاعات مورد نیاز برای مهندسی ترافیك است، می‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای TE را میان روترها مبادله كنند.
در پروتكل‌های مورد استفاده در TE، روتر مبدأ و روتر مقصد به وسیله تبادل اطلاعات مربوط به مصرف پهنای باند و سیاست‌های اعمال شده در مسیر، جدول مسیرهای مناسب را شكل می‌دهند. در این حالت روترهای میانی تأثیری در ایجاد بهترین مسیر نخواهند داشت همچنین پارامترهای مربوط به TE و (Resource Reservation Protocol) RSVP برای انتخاب و ایجاد بهترین مسیر استفاده می‌شوند. RSVP با رزرو‌كردن پهنای باند برای مسیر ایجاد شده توسط روترهای مبدأ و مقصد، باعث می‌شود انتقال اطلاعات میان آنها بدون مشكل و تراكمی صورت پذیرد.
به این منظور روتر نهایی در شبكه انتشار پیغام RSVP برای جمع آوری اطلاعات مقدار پهنای باند خالی هر مسیر میان مبدأ و مقصد اقدام می‌كند تا به این وسیله بهترین مسیر را با توجه به پهنای باند پیدا كند.
به‌رغم تأثیرات بسیاری كه TE در مسیریابی ترافیك شبكه MPLS به وجود آورده است از هیچ پروتكل جدیدی برای این منظور استفاده نكرده، بلكه خصوصیات پروتكل‌های پیشین را مورد استفاده قرار داده است.
شبكه‌های MPLS كه از TE استفاده نمی‌كنند فقط سیگنالینك LSP را انجام داده و اقدام به انتخاب مسیر می‌كنند، اما در شبكه‌هایی كه TE در آنها پیاده‌سازی شده، پارامترهایی نظیر تبادل اطلاعات لینك‌ها، سیگنالینگ LSP و محاسبه مسیرها، برای انتخاب مسیر تبادل ترافیك شبكه استفاده می‌شود.
در شبكه MPLS TE عناوینی چون پهنای باند موجود، گروه مدیریتی و متریك TEبرای خصوصیات لینك مطرح می‌شود. هر لینكی در شبكه رتبه‌ای از صفر تا 7 برای پهنای موجود خواهد داشت كه صفر نمایانگر بهترین مسیر پهنای باندی و 7 نمایانگر بدترین مسیر پهنای باندی است.
Administrative group مانند ساز و كاری برای دسته بندی این‌كه آیا لینكی در یك مسیر قرار خواهد داشت یا خیر، به كار می‌رود.
TE Metric نیز مانند متریك پهنای باند بوده و برای انتخاب بهترین مسیر استفاده می‌شود همانند پروتكل‌های مسیریابی كه در چند ناحیه (area) فعالیت می‌كنند، MPLS TE نیز می‌تواند درون چند ناحیه یا AS اجرا شده و بهترین مسیر را برای بسته‌ها بیابد.
LSRها (مسیرها درون MPLS) با اجرای الگوریتم محاسبه بهترین مسیر روی بانك توپولوژی TE، LSP (بهترین مسیر شبكه MPLS) را می‌یابند.
روش كار به این صورت است كه الگوریتم CSPF (Constrained shortest path first) كه یكی از خصوصیات تغییر یافته الگوریتم SPF است روی بانك توپولوژی TE اجرا شده و مسیرهایی در شبكه كه قابلیت انتخاب‌شدن به عنوان مسیر برگزیده را ندارند، از فهرست حذف می‌كند تا به این طریق بهترین مسیر ممكن را بیابد.
این الگوریتم همچنین از متریك‌های لینك پروتكل‌های مسیریابی یا متریك‌های TE برای یافتن بهترین مسیر سود می‌جوید. در عین حال با اجرا شدن الگوریتم CSPF، این الگوریم ضمانتی را در خصوص این‌كه مسیر انتخاب شده بهترین است نمی‌دهد، اما مسیر انتخاب شده، تقریباً بهترین مسیر است.
MPLS TE از خصوصیت RSVP برای سیگنالینگ LSP استفاده می‌كند. به این نحو كه RSVP از پنج جزء شامل: Label-Request،Label ، Route-Explicit، Record-Route و Session-Attribute برای این منظور استفاده می‌كند.
پیغام‌های مسیر RSVPاز Label-Request استفاده كرده و از روترهای مسیر درخواست می‌كند كه مسیرهایی را كه ارسال می‌كنند، لیبل‌گذاری كنند. به این صورت كه روترهایی كه پیام RSVP را دریافت كرده‌اند، مسیرهایی را كه روتر ارسال‌كننده RSVP به دنبال آنهاست بواسطه لیبل Routeـ‌explicit مشخص می‌كنند و در لیبل session-Attribute نیز خصوصیات یك LSP مانند اولویت آن، دسته‌بندی‌های مدیریتی و... را قرار می‌دهند. به وسیله MPLS DS-TE، لایه دیگری از مهندسی ترافیك قابل پیاده‌سازی است. علاوه بر خصوصیات پیشین كه برای مهندسی ترافیك اشاره شد در DSـ‌TE از خصوصیات دیگر پروتكل با نام Diffserv برای دسته بندی یافتن بهترین مسیر استفاده می‌شود به این‌گونه كه می‌توان برای هر ترافیكی دسته‌بندی خاصی در نظر گرفت و سپس به وسیله خصوصیت Diffserv پهنای باند مورد نیاز برای آن ترافیك را، رزرو كرد.
با استفاده از این خصوصیت می‌توانیم پهنای مورد نیاز هر دسته را مشخص كرده و آن را برای هر اینترفیس تعریف می‌كنیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر