مفاهیم اولیه تعمیرات موبایل

مقاومت
در مدارات الکترونیکی و مباحث الکترونیک عمومی اولین قطعه ای که مورد برسی قرار می گیرد قطعه ای به نام مقاومت است. مقاومت ها کاربرده زیادی دارند. اصلی ترین این کاربردها به عنوان یک کاهش دهنده ی ولتاژ شناخته می شود. در طراحی یک مدار الکترونیکی هر واحد مدار ممکن است برای کار نیاز به یک ولتاژ مشخص داشته باشد. از طرفی منبع تغذیه ی آن نیز(به عنوان مثال یک باتری) فقط یک ولتاژ ثابت در خروجی دارد. برای اینکه بتوان واحدهای مختلف مصرف کننده را توسط همان منبع تغذیه راه انداخت باید ولتاژهای مختلفی از تغذیه فراهم شود. مقاومت این قابلیت را دارد و کافی است بین مصرف کننده و تغذیه از یک مقاومت(به صورت سری) استفاده گردد. در عمل این باعث میشود زمانی که جریان از منبع تغذیه به سمت مصرف کننده حرکت می کند از مقاومت هم عبور می کند. عبور جریان از مقاومت باعث میشود که دو سره مقاومت ولتاژی قرار گیرد، ما به این ولتاژ(افت ولتاژ مقاومت)می گوییم. این که چقدر از ولتاژدر مقاومت افت شود به میزان مقاومت و جریان مورد نیاز مصرف کننده بستگی دارد و در اختیاره طراح است. فرضا مقاومتی را سره راه مصرف کننده ای قرار داده ایم که با توجه به طراحی لازم است یک ولت دو سره مقاومت افت کند. اگر منبع تغذیه پنج ولتی باشد ولتاژ به مصرف کننده به چه میزان خواهد بود؟

توسط روابط موجود میان ولتاژ و جریان و اهم می توان اهم مقاومت را محاسبه کرد. یکی از قوانین پایه و اساسی مدارات الکترونیکی قانون اهم است: V=I*R

این قانون بیان می کند که جریان عبوری I از هر قطعه به مقاومت R باعث ایجاد ولتاژی به V در دو سره آن قطعه خواهد شد.

از طرفی چون رابطه به صورت خطی است، میتوان این گونه استدلال کرد که افزایش ولتاژ مدار در صورتی که مقاومت تغییر نکند باعث افزایش جریان می شود. واحدهای دیگری هم در مدار یک مصرف کننده قرار می گیرند که به ولتاژهای متفاوتی نیاز دارند. کافی است برای آن واحدها از مقاومت هایی با مقادیر دیگر استفاده شود. مجموعه ی این کاربردها باعث می گردد که مصرف مقاومت در مدارات الکترونیکی افزایش یابد. در واقع همین طور است، اگر موبایلی را با جدیدترین تکنولوژی در اختیار بگیریم، با بررسی مدار آن متوجه خواهیم شد یکی از پر مصرف ترین قطعات آن مقاومت است که از درون مدار حذف نشده است. واحد مقاومت اهم است و مقدار آن میزان مقاومتی است که این قطعه در برابر جریان دارد.

مقاومت های موبایلی در اندازه ها و شکل های متفاوت ساخته میشوند. در بعضی از قسمت های مدار نیاز است از چند مقاومت یکسان در مدار های متفاوت استفاده شود. جهت سهولت در ساخت و تولید و از طرفی کاهش تراکم قطعات، طراحان چند مقاومت را در یک بسته بندی قرار می دهند.

همانطور که گفته شد واحد مقاومت (اهم) است ودر نقشه خوانی، مقاومت را با سر کلمه ی R که گرفته شده از Resistor ( به معنای مقاومت) مشخص می کنند. از آنجایی که واحد اهم مقدارش کم است و در خیلی از مدارات از مقاومت هایی با اهم های بالاتر استفاده میشود، جهت راحت تر بیان شدن از مقادیر اختصاری کیلو اهم که هر کیلو اهم ۱۰۰۰ اهم است(ΩK) استفاده می کنیم. واحد بیشتر از کیلو اهم، مگا اهم است و هر مگا اهم ۱۰۰۰۰۰۰ اهم می باشد (ΩM). همانطور که اشاره شد مقاومت ها در شکل های ظاهری متفاوتی تولید می شوند. مقاومتهایی با ابعاد و اندازه های بزرگ که مقدار اهم شان با حلقه های رنگی مشخص می گردد، در دستگاه هایی که برای نصب مشکل فضا ندارند، مانند مانیتور و تلویزیون استفاده می شود، اما در دستگاه های پورتابلی مانند موبایل نیاز است که قطعات کوچکتر شوند.به فناوری استفاده از قطعات در ابعاد و اندازه کوچک تکنولوژی SMD گفته می شود. SMD یعنی قطعاتی که به صورت سطحی نصب میشوند. در حالت عادی قطعات الکترونیکی از یک طرف روی برد نصب می شوند و به دلیل داشتن پایه های بلند از طرف دیگر روی مدارلحیم میگردد، ولی قطعات SMD پایه ی بلند و اضافه ندارند و از همان طرفی که قطعه نصب می شود لحیم میشود. برای مشخص کردن اهم مقاومت های SMD از کدهای عددی استفاده می شود.این کد های عددی روی خود مقاومت نوشته شده است و از آنجایی که مقاومتSMD بسیار کوچک است کدها نیز بسیار کوچک هستند و با چشم غیر مسلح نیز دیده نمی شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر