سایه‌ بان عظیم و بزرگ تلسکوپ فضایی جیمز وب

سایه‌ بان عظیم تلسکوپ فضایی جیمز وب، در آزمایشگاه ناسا

از سایه‌بان عظیم تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST)، در مرکز فضایی رابرت گادرد (Robert Goddard) ناسا رونمایی شد. این سایه‌بان قرار است جیمزوب را در برابر پرتوهای داغ خورشید محافظت کند و ابزارهای آن را در دمایی نزدیک به صفر کلوین نگه دارد. تلسکوپ جیمز وب، بزرگترین تلسکوپ فضایی ساخت بشر است و در سال 2018 به فضا پرتاب می‌شود.

مهندسان ناسا، هفته‌ی گذشته سایه‌بان بزرگ جیمز وب را در سالنی ایزوله در مجموعه‌ی نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) واقع در ردوندو بیچ (Redondo Beach) کالیفرنیا باز کردند. این سایه‌بان خورشیدی اندازه ای در حد یک زمین تنیس دارد. ناسا اعلام کرده که عملکرد این سایه‌بان در آزمایش اولیه کاملا عالی و بدون نقص بوده است.

سایه‌بان و دیگر قسمت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب، باید پس از پرتاب و قرارگیری در مدار مورد نظر، با دقت کامل و بدون نقص باز شود. در غیر این صورت از آن جا که هیچ برنامه یی برای تعمیر و نگهداری تلسکوپ وجود ندارد، جیمزوب تقریبا بلا استفاده خواهد شد.

این سایه‌بان پنج لایه، بزرگترین قسمت تلسکوپ است و به عنوان محافظ در برابر پرتوهای داغ خورشید عمل می‌کند. در حقیقت قرار است که این سایه‌بان، قسمت‌ها و تجهیزات حیاتی تلسکوپ را در سایه ای همیشگی فرو ببرد و همواره در دمای منهای 233 درجه‌ی سانتیگراد نگه دارد.

برای اینکه بهتر توضیح داده باشیم، باید بگوییم که این سایه‌بان کایت شکل، دارای شاخص فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) از مرتبه‌ی 1,000,000 است. در مقایسه، SPF کرم‌های ضد آفتاب معمولی که ما از آن استفاده می‌کنیم بین 8 تا 40 است.

تلسکوپ جیمز وب برای عملکرد در طول موج‌های فروسرخ و تماشای اجرام فوق دوردست نیاز به سرمای شدید دارد. سایه‌بان نصب شده، تلسکوپ را به دو قسمت داغ و فوق سرد تقسیم می‌کند. این پرده‌ی پنج لایه، محیطی متعادل از نظر دمایی را برای عملکرد صحیح آینه‌ی 6.5 متری 18 تکه‌ی تلسکوپ فراهم می‌آورد.

تلسکوپ جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ 24 ساله‌ی هابل شود و به عنوان قوی‌ترین تلسکوپ جهان شروع به فعالیت کند. جیمز وب یک پروژه‌ی بین المللی با شرکت ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا است. ناسا مسئولیت اصلی را بر عهده دارد و نورثروپ گرومن پیمانکار این پروژه است. جیمز وب در حقیقت نام دومین رئیس ناسا است و به احترام او نام این تلسکوپ را جیمز وب گذاشتند.

جیمزوب به صورت بسته بندی شده با موشک آریان 5 (Ariane 5) از مرکز فضایی گویان (Guiana) فرانسه به فضا پرتاب خواهد شد. در هنگام پرتاب، سایه‌بان مثل یک چتر بزرگ، آینه‌ی اصلی را در بر می‌گیرد. پس از پرتاب، در طول سفر به نقطه‌ی دوم لاگرانژ زمین-خورشید در حدود 1.5 میلیون کیلومتری زمین، آینه‌ها و سایه‌بان وارد مرحله‌ی طولانی و بسیار پیچیده‌ی باز شدن و کالیبراسیون می‌شوند. این مرحله به تنهایی 6 ماه طول می‌کشد. ابزارهای علمی در قسمت آزمایشگاه علمی به نام ISIM قرار گرفته‌اند و اکنون در حال گذراندن آزمایش‌های بسیار مهم اتاق خلاء هستند.

منبعUniversetoday.com

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر