نرم افزار Microsoft Office Word این امكان را فراهم می كند كه به همان سادگی كه یك متن را در آن تایپ می كنید بتوانید یك وب سایت ایجادكنید . در این مقاله سعی خواهیم كرد چند نكته از ساخت یك وب سایت توسط نرم افزار Word MS را شرح دهیم .
عناصر یك وب سایت
وقتی می خواهید یك وب سایت طراحی كنید حتما باید از تجربه خود در هنگام بازدید از سایت های مختلف استفاده نمایید .
گشت زنی در اینترنت و بازدید از سایت های گوناگون می تواند ایده های بسیار خوبی در خصوص طراحی و زیبا سازی سایت به شما القا كند .
نحوه قرار دادن لینك ها ، تركیب صفحات مرتبط با هم ، استفاده از رنگ ها مناسب از جمله مواردی هستندكه می تواند در هر چه بهتر شدن یك سایت موثر باشد .
اولین مرحله ایجاد یك سایت ، طراحی ظاهری و زیبا سازی آن می باشد . در این مرحله نحوه قرار گرفتن موضوعات مختلف در یك صفحه و همچنین تركیب گرافیكی آن را مشخص نمایید.
مرحله بعدی مشخص كردن و ساخت لینك ها و صفحات مرتبط با آنها می باشد .
ترتیب صفحات به صورت سلسله مراتبی نیز در این مرحله مشخص می گردند در این مرحله صفحه Home Page در راس و صفحات بعدی بورت ریشه درخت در پایین قرار می گیرند. مثلاً اگر وب سایت فرضی ماهنامه كه دارای آرشیو شماره های قبلی و فعالیت های جانبی به همراه نمایندگی های فروش در نقاط گوناگون كشور می باشد را در نظر بگیرید ، صفحه اول وب سایت شامل مطالبی كلی در مورد مجله و موضوعات كلی كه در آن عكس لوگوی ماهنامه به همراه لینك های مربوط به آن خواهد بود. این لینك ها می تواند شامل مواردی از قبیل « درباره ما » ، « بازگشت به خانه » ، « مجلات چاپ شده » ، « اشتراك » ، « آرشیو» و غیره باشد. در اینصورت صفحه اصلی سایت شامل لینك های گفته شده در بالا می باشد كه هركدام از این لینك ها با یك صفحه خاص مرتبط اند .
در ادامه با اجرا ی یك مثال عملی بیشتر با این موارد آشنا خواهید شد .
طراحی صفحه اول ( Home Page )
كار را با طراحی صفحه اول شروع می كنیم .
در ابتدا یك فایل جدید از نوع Webpage ایجاد كنید : File > New> webpage .
این صفحه ، همان صفحه ای است كه نهایتا در اینترنت قرار خواهد گرفت. اگر می خواهید صفحه شما در یك سمت شامل لینك ها و در طرف مقابل توضیحات در مورد آنها باشد بهترین كار استفاده از یك جدول است. برای انجام این كار به منوی Table رفته و از آنجا گزینه Insert Table را انتخاب كنید. جدولی با دو ستون و یك سطر ایجاد نمایید. داخل دو ستون طبق شكل 1 می توانید تنظیماتی انجام دهید . مثلا در ستون اول همانطور كه مشاهده می كنید لیست خدمات و سرویس ها و در ستون بعدی تصاویر مورد نظر یا هر مطلب دیگری كه در صفحه اول باید قرار داده شود را قرار دهید.
برای جذاب تر كردن صفحه می توان به آن یك Theme اضافه كرد. برای این كار در منوی Format ، گزینه Theme را انتخاب كنید . با انجام این كار گزینه های متنوعی برای انتخاب رنگ و تصاویر Background در اختیار شما قرار می گیرد.
بعد از انجام این كار می توانید برای صفحه خود یك تیتر انتخاب و هر متنی كه بخواهید در جدولی كه قبلا درست كرده اید ، بنویسید.
اگر می خواهید وب سایت تان به زبان فارسی باشد مناسب ترین حالت آنست كه در قسمت راست جدول لیست صفحات دیگر را نوشته و سمت چپ جدول ، توضیحاتی در مورد هر یك، یاد داشت كنید.
برای اضافه كردن عكس به صفحه می توانید در منوی Insert ابتدا بر روی گزینه Pictureو سپس بر روی From File كلیك كنید تا بتوانید عكس مورد نظر را از مسیر دلخواه به داخل صفحه اضافه كنید.
بعد از این كار بر روی Toolbar راست كلیك و گزینه Picture را انتخاب كنبد تا ابزار كار با عكس ها در قسمت Toolbar نمایان شود.
برای تنظیم چگونگی قرار گرفتن عكس در صفحه نسبت به متن ، در Toolbar بر روی گزینه Format Picture كلیك كنید . در قسمت Layout گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید.
گفتنی است كه در قسمت Theme می توانید با استفاده از تغییر Style چگونگی Toolbar و یا حالت نوشته ها و زمینه را تغییر دهید.
بعد از انجام تمامی این كارها باید عكس های موجود را Compress كرد تا برای قرار گرفتن در اینترنت سایز مناسبی داشته باشد. برای این كار ، بر روی گزینه Format Picture كلیك كنید. در قسمت Picture گزینه Compress را انتخاب نمایید بعد از انجام این كار امكان انتخاب یك و یا همه عكس های صفحه برای Compress شدن را دارید.
حال در ادامه شما را با چگونگی فعال كردن Link های مختلف وب سایت و بازدید از همه صفحات سایت و تنظیم صفحه خانگی ( Home Page) آشنا می كنیم.
اكثر كاربران با جستجو در اینترنت و بازدید از سایت های مختلف به این نتیجه رسیده اند كه از ویژگی های اصلی هر سایت امكان ارتباط با صفحه اصلی در تمام صفحات می باشد. اینكار توسط لینك هایی كه در صفحه وجود دارد انجام می پذیرد .
با ایجاد این امكان دیگر احتمال گم شدن در داخل وب سایت و گیركردن در داخل یك صفحه بدون داشتن راه پس و پیش از بین می رود. در هر لحظه كاربر می تواند خود را به یكی از صفحات اصلی برساند و برای این كار احتیاجی نیست كه از دگمه بازگشت به عقب مرورگر خود استفاده كند. در ابتدای مقاله به چگونگی ساخت لینك ها اشاره كردیم. اما هنوز لینك هایی كه ساخته ایم كار خاصی انجام نمی دهند . برای ایجاد صفحات جدید می توان از ابتدا صفحه ای نو انتخاب نموده و شروع به ایجاد صفحه مورد نظر كرد اما بهتر است به جای این كار بعد از ثبت كردن صفحه ای كه در ابتدا ایجاد كرده اید بر روی همان صفحه تغییرات لازم را مطابق با صفحه جدید انجام دهید تا صفحات یكنواخت و یكسان شود.
بعد از آنكه صفحه ابتدایی را با نامی مناسب ذخیره كردید. یك نسخه از آن را باز كرده و نامی متناسب با مطالبی كه در صفحه خواهید گذاشت انتخاب نمایید. عكس ها و نوشته های صفحه باز شده را پاك كنید و عكس ها و نوشته های مناسب با صفحه جدید را در آن قرار دهید. بعد از درست كردن دو یا چند صفحه اگر صفحاتی در حال ساخت دارید می توانید آنها را به همان صورت ناتمام نیز در اینترنت قرار دهید.
به صفحات نا تمام یك وب سایت Stub Page گفته می شود. با انجام این كار می توانید زودتر وب سایت خود را بر روی اینترنت قرار داده و به مرور زمان آنرا كامل كنید.
اضافه كردن Hyperlink
برای اینكه بتوان از یك صفحه به صفحه دیگری رفت احتیاج به Hyperlink می باشد برای اضافه كردن Hyperlink مراحل زیر را انجام دهید :
« » ابتدا جمله یا كلمه ای كه قرار است بعنوان لینك باشد را Select كنید به طور مثال همانطور كه در شكل 1 مشاهده می شود جمله " مجلات چاپ شده " را انتخاب نمایید و سپس روی آن راست كلیك كرده و گزینه Hyperlink را انتخاب كنید.
« » در پنجره ای كه باز می شود مطابق شكل 4 ، فایلی كه می خواهید لینك به آن اشاره كند را انتخاب و سپس Ok كنید.
با انجام ابن عمل زیر گزینه انتخاب شده یك خط ظاهر می شود. با زدن Ctrl+Click بر روی آن صفحه لینك شده باز می شود.
با كمی حوصله تمرین بیشتر و انجام مراحل كفته شده در بالا به راحتی می توانید یك سایت ساده و یا حتی یك كاتالوگ دیجیتال بسازید كه با هر كلیك كردن بر روی عكس یك محصول توضحیات فنی آن نمایش داده شود . اما برای ساخت یك سایت حرفه ای و كامل نیاز به آشنایی با برنامه هایی چون Dreamwaver ، Frontpage ، Java ، ASP و كمی فتوشاپ و مواردی از این قبیل می باشد.