راه‌اندازی رایانه در یک چشم به هم زدن

از اوایل دهه ۹۰ میلادی، بیل‌گیتس همواره در اظهارنظرهای خود پیرامون کامپیوترهای شخصی و کیفـی، از مدت زمان طولانی راه‌اندازی این سیستم‌هــا ابراز نگرانی می‌کرد و جالب اینکه شرکت متبوع گیتس یعنی مایکروسافت، خود یکی از عواملموثر در این زمینه بــــوده است.
مایکروسافت با ارائه سیستم عامل ویندوز و حجیم‌تر و پیچیده‌تر کــــردن آن در هر نسخــــه، بــــاعث شده تا کامپیوترهــــا مجبور باشند حین راه‌اندازی، کدهــای بسیاری را در حافظه بارگذاری کنند و از این رو مدت زمان آماده به کار شدن سیستم، افزایش یافته است. در این راستــا گیتس از مهندس‌هــــا درخواست می‌کند تا این مشکل نــــرم‌افزاری را با طراحی سخت‌افزارهای سریع‌تر حل کنند. البته در این مسئله او تنها نیست؛ تقریبـــا هر کسی که بیش از یک سال با کامپیوتر کار کرده می‌داند از زمانی که دکمه Power را می‌زند تا سیستم آماده به کار شود، می‌تواند انواع کارهای متفرقه را انجام دهد. تاثیــــر چنین تاخیــــر زمانی مهم‌تر از صرفــــا یک آزار جزئی و کلافگــــی برای کاربران کامپیوترهای شخصـی است. در واقع گیتس و همکارانش می‌خواهنــــد کامپیوترها را به عنوان مراکــــز پخش فیلم، موسیقی و سایر سرگرمی‌ها به اتاق نشیمن خانه‌ها وارد کننــــد، در حالــــی که تحلیل‌گران و کارشناسان معتقدند تاخیر کنونــــی در راه‌اندازی کامپیوترها، مانعـی جدی برای جذب مصرف‌کنندگان خواهــــد بود و هیچ‌کس حاضر نیست چندین دقیقه برای روشن شدن سیستم صوتی یا تلویزیون منتظر بماند. در دنیای صنعتی کنونی که به واقع وقت طلاست، از سال‌ها پیش مهندســــان همواره در تلاشند تا زمــــان راه‌اندازی کامپیوترهــــای شخصی را کاهش دهند. آخــــرین نمونه پیشرفت در این زمینه توسط مهندسان شرکت اینتل (Intel) در آزمایشگاه این شرکت در کشور تایوان صورت گرفت. آنها اخیرا نمونه‌ای از یک فناوری مهم با نام کد Robson را عرضه کردند که زمان راه‌اندازی را در کامپیوترهای کیفی از «چندین ثانیه» به تقریبا «بلافاصله» می‌رساند.
یک کامپیوتر کیفی که از Robson استفاده می‌کند همچنین می‌تواند برنامه‌هــــای نرم‌افــــزاری مستقل را خیلــــی سریع‌تر اجرا کند. برای مثال در آزمایش‌هــای انجام شده، Quicken (یک کامپیوتـــر کیفی تسریع شده بــــا ایــــن فناوری) طی ۲۲۹ ثانیه شروع بــــه کار کــــرد، در حالــــی که یک کامپیوتر کیفــــی استاندارد طی ۸ ثانیه راه‌انـدازی می‌شود. اگــــر چــــه سخنگــــوی اینتل مشخصــــه و میـزان افزایش سرعت را بیان نمی‌کند، اما تاکید دارد که تفاوت قابل توجهی ایجاد خواهد شد. البته اینتل هنوز اطلاعاتی درباره معماری و جزئیات داخلی Robson ارائه نکــــرده است. اما احتمـال تلاش‌های تحقیقاتی این شرکت نیز هماننــــد رقبــــایش از جملــــه سامسونگ و MSI، مبتنـی بر نوعی از حافظه‌های Flash به نام NAND است. در یک کامپیوتر معمولـی، نرم‌افزار راه‌اندازی و سیستم عامل روی هارددیسک ذخیره می‌شوند؛ حــال وقتی کامپیوتر را روشن می‌کنید، هارددیسک شروع بــه چرخیدن کرده و دستورالعمل‌ها را به حافظه RAM منتقل می‌کند؛ بدین ترتیب پردازنده کامپیوتر (CPU) می‌تواند بــــه آنها دسترسی یابد. هارددیسک با عملکــــرد مکانیکی و قطعات متحرکش مدت‌هــــا به عنوان یک سد بــزرگ بر سر راه کاهش زمان راه‌اندازی سیستم‌هــــا قرار داشته است. بنابرایــــن اگـر حافظه‌های Flash فضای کافی برای جای دادن کل یک سیستم عامل (یا حداقل اجزای لازم برای راه‌اندازی) را داشتند، نیاز به انتظار برای چرخش هارددیسک و انجام عملیات راه‌اندازی حذف خواهد شد. فناوری حافظه Flash سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و اصلی‌ترین مزیت آن نسبت به حافظه‌های RAM عدم فرار بودن آنهاست؛ بــــه این معنی کــــه وقتی منبع تغذیه (برق) حافظه Flash قطع می‌شود، اطلاعــــات در آن باقــــی می‌مانــــد و از بین نمی‌رود. به همیـن دلیل از این حافظه‌ها در وسایلی مثل درایوهای راه‌اندازی USB و دوربین‌های دیجیتال استفاده می‌شود.
البتــــه تا همین اواخر هم قیمـــت تراشه‌های Flash بسیار بالا بود و از این رو جایگزین کردن آنها با حافظه‌های RAM برای سازندگان کامپیوتر بسیار گران تمــــام می‌شد. امــــا اکنون با رشــــد و افزایش تولید، قیمت این حافظه‌ها نیز به طور شدیدی افت کرده است. طبق آمار شرکت تحقیقاتی Semico، در سال ۲۰۰۰ یک گیگابایت حافظه Flash حدودا ۱۹۰۰ دلار قیمت داشت در حالی که در سال ۲۰۰۵ این میزان به ۵۰ دلار رسید و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۰۹، تا حدود ۹ دلار کاهش یابد. در نتیجه، اکثر شرکت‌ها بــــه فکر ارائــــه حافظه‌های RAM بر پایه فنــــاوری Flash هستنــــد. در آوریل ۲۰۰۴ شرکت سامسونگ با همکــــاری مــــایکروسافت، نمونــــه اولیه یک فنــــاوری جدید با نام «درایوهیبریــــد» را که ترکیـبی از یک هارددرایو استاندارد با اجزای Flash بود، عرضه کرد.
این قطعه که انتظار می‌رود تا اواخر سال ۲۰۰۶ به کامپیوترهای شخصی راه پیدا کند (تقریبا همزمان با عرضه نسخه جدید ویندوز مایکروسافت به اسم ویستا) از اجزای Flash برای راه‌اندازی و بسیاری از ملزومات اولیه ذخیره‌سازی کامپیوتر استفاده می‌کند. بــــه گفتــــه اندی‌یانگ Andy Yang مدیر استراتژی فروش شرکت سامسونگ، این درایو علاوه بر افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات می‌تواند عمر باتری کامپیوترهای کیفی را نیز ۳۶ دقیقه افزایش دهد؛ چرا که باعث فعالیت کمتر هارددرایو کامپیوتر می‌شود. یانگ ادامه می‌دهد: «اگر چــــه کاهش ۱۰تا ۲۰ ثانیه‌ای در زمان راه‌اندازی سیستم، چندان بـه چشم نمی‌آید اما ایـــن افزایش سرعت به هنگام دسترسی به اطلاعات، در مجموع تاثیر محسوسی بر تجربه کاربر خواهد داشت.» یانگ معتقد است در بعضی لوازمی که به یک سیستم عامل کامل نیاز ندارد، سرعت راه‌اندازی بسیار سریع‌تر خواهد بود. به هر حال انتظار می‌رود بــا توجه به پیشرفت‌های در حال انجام، طی سالیــــان آینده، شکایت‌هــــا از مدت زمان طولانــــی راه‌اندازی کامپیوترهــــا کمتر شنیده شود و کاربران به زودی کامپیوترهای جدیدی را تجــــربه کننــــد که در آنهــــا به محض زدن کلید Power، سیستم آماده کار شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر