راهکار VoIP در Linux

شما با لینوکس می توانید فیلم ببینید ، به وبگردی بپردازید ، در شبکه های مختلف وارد شوید و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید ، فایل های متنی و تصویری بسازید و در کل کارهایی که عموم کاربران با استفاده از دیگر سیستم های عامل انجام می دهند ، همراه با پایداری و امنیت بیشتر انجام دهید.
بهتر است واقع بینانه بنگریم و به این باور برسیم که جدالی بین سیستم های عامل وجود ندارد و هر یک از آنها مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثال با وجود openLDAP، باز هم لینوکس در مقابل Active Directory سیستم های عامل سرور Microsoft که امکانات و مزایای مختلفی در مدیریت کاربران برای محیط های بزرگ در اختیار می گذارد ، حرفی برای گفتن ندارد، با وجود این در پیاده سازی Web Serverها، Routing و DNS Server و... شاید خالی از لطف نباشد سری به دنیای لینوکس بزنیم و مقایسه ای بین Exchange Server و Zimbra یا Lync و Asterisk داشته باشیم.
در شرایط مختلف شاید بتوان یکی را به عنوان جایگزین دیگری یا در کنار آن استفاده کرد. برای مثال آیا با وجود هزینه های سنگین نگهداری سرور مدیریت ایمیل Microsoft Exchange Server به صرفه نیست گاهی به دنبال راهکارهای رایگان و متن باز لینوکسی مانند Postfix ،Dovecot یا حتی Zimbra برویم ؟
بعد از مقایسه لینوکس و ویندوز به معرفی مختصری از دنیای Voice over IP می پردازیم .
حتما تاکنون در رابطه با فناوری های متعدد انتقال صوت و تصویر در بستر شبکه و اینترنت یا به طور عمومی تلفن های تحت شبکه و تلفن های اینترنتی زیاد شنیده اید و با مزایای متعدد آن از جمله کاهش هزینه های سازمانی و خدمات ارزش افزوده آشنا هستید . به طورکل تمام این کاربردها در دسته انتقال صوت روی IP یا VoIP قرار می گیرد.
در حوزه انتقال صوت و تصویر در بستر IP ، راهکارهای مختلف همراه با امکانات خاصی وجود دارد ؛ اما بیشتر تولیدکننده های این محصولات ، هزینه های سنگینی را برای ارائه نرم افزار خود که با استفاده از سخت افزار مخصوص و لیسانس برای امکانات مختلف عرضه می شود ، دریافت می کنند.
در کنار این مورد ، شاید این محصولات را نتوان چندان به طور سفارشی شده برای یک مجموعه در اختیار گرفت . این موارد دست به دست هم داده تا متخصصان محیط متن باز دست به کار شده و به ارائه راهکارهای مختلف و حتی رایگان بپردازند . بر همین اساس به سراغ غول VoIP در کهکشان لینوکس ، بسته متن باز Asterisk می رویم و توضیحاتی بیان می کنیم.
در دنیای Voice over IP حضور قدرتمند Asterisk با امتیازاتی مانند همپوشانی با دیگر سرویس ها و توانایی برنامه نویسی آن به زبان های مختلفی همچون PHP، Perl یا Python، آزادی عملی را که دنیای نرم افزار آزاد برای ما ایجاد کرده است ، بسیار زیبا به نمایش گذاشته شده است ! شما آزادید در هر نوع بستر شبکه ای ، با کمترین سخت افزار تلفن داخلی و خارجی، فاکس، پاسخگوی گویا و... VoIP را بدون نیاز به سرمایه گذاری هنگفت در تهیه سخت افزار، راه اندازی کنید !
همپوشانی با دیگر نرم افزارها و سخت افزارهای دنیای VoIP از جمله Cisco یا سانترال هایی مانند Panasonic که از معروف ترین و پر کاربرد ترین سانترال های موجود است، در کنار یکدیگر و همراه با ارائه پایداری قابل توجه ، از امتیازاتی است که برای ورود به دنیای VoIP ما را به سمت این بستر سوق می دهد .
ماژولار بودن یا به طور کلی تر قابلیت نوشتن افزونه برای این بسته، یکی از مزیت های قابل توجهی است که در دنیای Asterisk ، قدرت انتخاب را برای برنامه نویسی افزونه ای هماهنگ با آن ایجاد کرده و برتری خود را در دنیای VoIP به رخ دیگر رقبا می کشد .
استفاده از بانک های اطلاعاتی مختلف همچون mySQL برای نگهداری اطلاعات تماس ها ، شماره ها و دیگر مشخصات ، در کنار احراز هویت داخلی کاربری به عنوان پیش کشی برای استفاده از NTLM برای هویت شناسی بر اساس Active Directory ویندوز است.
اگر قصد خروج از دنیای دوست داشتنی و بی آلایش کنسول لینوکس (CLI) را داشته و خواهان استفاده از کنسولی گرافیکی و جذاب باشیم با Elastix که محیطی مبتنی بر هسته Asterisk است رو به رو می شویم.
Elastix به وسیله PaloSanto ایجاد شد تا کسانی که هنوز در ورود به دنیای متن باز و دستوری لینوکس شک و ترس دارند، کار را راحت کرده باشد. در کنار این موضوع، متن باز و آزاد بودن این Package باعث این شده است که برخی شرکت ها از آن استفاده کرده و برنامه نویسی خاص برای آن ، محصولی تحت نام خود ایجاد کنند.
از اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی Elastix به صورت پیش فرض روی توزیعی از لینوکس به نام CentOS قابل نصب است. CentOS یکی از توزیع های معروف و محبوب در بین دوستداران لینوکس است که بر پایه RedHat ـ که به عنوان یکی از قدیمی ترین توزیع های لینوکس شناخته می شود ـ بنا شده است.
با افزایش رغبت به استفاده از این محصول و بازار کار آن ، کارفرمایان به متخصصان تائید شده اعتماد بیشتری می کنند . جالب است بدانید امروزه متخصصان VoIP برای تائید دانش خود در حوزه این Package به کسب مدارک بین المللی و رسمی آن اقدام می کنند که به مرور با بیشتر شدن متخصصان آن و گسترش دانش مربوط در دنیا ، بازار وسیع تری برای Elastix ایجاد شده است.
Elastix و Asterisk با توجه به پشتیبانی خوبی که از پروتکل SIP دارد ، جایگاه خوبی در دل شرکت های بزرگی همچون Cisco و Polycom که هر یک در دنیای VoIP بیشترین سهم بازار را دارند ، باز کرده است . در معرفی کوتاه این پروتکل، SIP را در دنیای VoIP، می توان مشابه TCP / IP در دنیای بی حد و مرز شبکه دانست.
شاید بتوان گفت امروزه هیچ دستگاه PBX را نخواهید یافت که از SIP پشتیبانی نکند . برای آشنایی با مفهوم PBX یا Private Branch Exchange به زبان ساده می توان آن را مخابراتی خصوصی برای سرویس دهی داخلی و پخش تماس ها در محیطی کوچک مانند یک اداره یا شرکت دانست.
همان طور که گفته شد با توجه به فراگیر شدن SIP ، امروزه شما حتی با تلفن همراه خود تحت هر نوع سیستم عاملی از جمله Android ، iOS یا BadaOS می توانید از شماره ای سازمانی که به شما اختصاص داده شده ، در هر نقطه از دنیا (با توجه به بستر شبکه ای و مخابراتی که در آن قرار دارید) استفاده کنید.
Asterisk این آزادی عمل را نیز فراهم می آورد که در صورت امکان نداشتن تهیه تلفن سخت افزاری یا IP Phone ، یا نبود موجودیت بودجه کافی برای خرید router برای مسیریابی تماس ها یا هزینه سروری اختصاصی برای Lync و مشتقات آن با دانلود Elastix ، روی یک رایانه با ظرفیت یک گیگابایت RAM و پردازشگر ۷/۱ گیگاهرتزی بتوانید مجموعه ای با داشتن صد تلفن را پشتیبانی کنید ؛ البته با توجه به منابعی که به این کار اختصاص می دهید ، می توانید از سرویس های جانبی همچون صندوق صوتی استفاده کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر