آی سی PA در مسیر TX قبل از ارسال اطلاعات از یک آی سی تقویت کننده به نام PA استفاده میکنیم. و سیگنالی که از موبایل خارج میشود ، توسط این واحد در نهایت تقویت خواهد شد. Power Amp سیگنال هایی را که بایستی تقویت کند از آی سی RF دریافت میکند در شکل بلوک دیاگرام که در مقالات پیش در مورد آن توضیح داده شد ، خطوطی که روی آن TX نوشته شده مربوط به خطوط انتقال اطلاعات از موبایل به BTS است . آی سی POWER AMP جهت تقویت سیگنال های TX به تغذیه نیاز دارد که تغذیه آن به صورت مستقیم از باتری گرفته میشود . این آی سی با نام FEM نیز مشخص میشود.

آی سی RF که با نام های مختلفی مانند HAGAR,MJOLNER, HELEN,VINKO,HINKO وجود دارد اصلی ترین قطعه بلوک RF است . وظیفه آن عمل مدولاسیون و دمدولاسیون است . در ادامه از نام HAGAR آی سی RF استفاده میکنیم. مدولاسیون و دمدولاسیون سوار کردن اطلاعات روی یک موج را مدولاسیون میگوییم ، در این صورت با توجه به این که موج میتواند در فضا منتشر شود اطلاعات ما نیز همراه موج جابه جا میشود. به موجی که اطلاعات روی آن سوار میشود موج حامل گفته میشود. یکی از وظایف آی سی HAGAR این عمل است . عمل مدولاسیون برای اطلاعاتی که از موبایل به BTS ارسال میشوند انجام میشود . همانطور که در بلوک RF مشاهده کردید . به اطلاعات ارسالی موبایل به BTS ، TX گفته میشود .عمل جداسازی اطلاعات از روی فرکانس حامل را مدولاسیون گویند. این عمل نیز توسط آی سی انجام میشود و روی سیگنال های دریافتی از BTS انجام میشود. کریستال برای مدولاسیون و دمدولاسیون ، آی سی HAGAR نیاز به فرکانس دارد. این فرکانس توسط قطعه ای به نام کریستال که معمولا در کنار HAGAR قرار دارد تولید میشود.

کریستال مولد فرکانس بسیار دقیقی است که در بسیاری از مدارات الکترونیکی به عنوان تولید کننده فرکانس یا پالس ساعت از آن استفاده میشود. پالس ساعت یک موج مربعی با فرکانس ثایت است که مبنای کار مدارارت کنترل و دیجیتال میباشد . نبود پالس ساعت در مدارات میتواند باعث از کار افتادن بخشی یا کل سیستم شود. کریستال مولد این پالس است. شکل موجی که کریستال ایجاد میکند به صورت سینوسی است . این شکل موج باید تبدیل به موج مربعی شود . عمل تبدیل توسط مداری به نام اشمیت تریگر صورت میگیرد این مدار داخل آی سی RF قرار دارد ، فقط کافی است پایه های کریستال را به آی سی RF اتصال دهیم تا تمامی تبدیلات داخل آی سی RF انجام شود.