انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزش تعمیرات تبلت و موبایل تخصصی | ویژه بازار کار
Image not available
Cake Festival
21 June, 2016
Image is not available

Spend the day strolling Royal Garden and sampling Seattle' finest cakes from the city's greatest bakers. Treat yourself to this groundbreaking, history-making festival that celebrates a slice of our history. For more information, click here.

Image is not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image is not available
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Slider

ECDL یا گواهینامه اروپایی كاربری كامپیوتر (European Computer Driving License) مدركی معتبر در سطح اروپا است كه به دارندگان مهارت‌های اولیه كاربری كامپیوتر اعطا می‌شود . این مدرك در سطح دنیا با نام ICDL شناخته می‌شود و از نظر سطح اعتبار و كاربرد تفاوتی با نمونه اروپایی ندارد .
ECDL یا در واقع همانICDL مبین این امر است كه دارنده آن ، دارای صلاحیت كامل در كار با كامپیوتر شخصی و برنامه‌های معمول آن بوده و از مفاهیم اساسی IT اطلاع دارد .
برای كسب مدرك مذكور ، آزمونی در رابطه با مهارتهای عملی وصلاحیت‌های كار با كامپیوتر (شامل هفت درس جداگانه درباره مهارتهای نظری وعملی ) برگزار می‌شود . بخش اول شامل آزمون نظری درباره دانش كار با كامپیوتر در سطح عمومی‌ و بخش‌های دوم تا هفتم شامل آزمون‌های عملی است .
اطلاع از مفاهیم اولیه IT همانطور كه گفته شد در مرحله نخست سنجیده می‌شود و در مراحل بعد توانایی‌های عملی شركت كنندگان در آزمون در كار با نرم افزارهای پایه ای چون Word، اكسل، اكسز، پاور پوینت سنجیده می‌شود . آشنایی با ویندوز و اینترنت از دیگر مواردی است كه به صورت عملی مورد آزمون قرار می‌گیرد . برای كسب مدرك ECDL یا ICDL داوطلب باید یك مرحله آزمون نظری و شش مرحله آزمون عملی را با موفقیت سپری كند .
اما ICDL چیست و آیا تفاوتی با ECDL دارد ؟
همانطور كه گفته شد، ECDL در خارج از اروپا به عنوان گواهینامه بین المللی كامپیوتر(ICDL) شناخته می‌شود و این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند .
تمامی‌موفقیتهایی كه داوطلب در هفت آزمون كسب می‌كند دركارت مهارتهایی كه درزمان ثبت نام برای شروع مراحل كسب گواهینامه ECDL/ICDL دریافت كرده،  به ثبت می‌رسد . با اتمام هر هفت مرحله آزمون، به داوطلب گواهینامه ECDL/ICDL اعطا می‌شود .
می‌توان در هر زمان وتحت هر شرایطی در این آزمون‌ها شركت كرد، به شرط آنكه حداكثر مهلت زمان سه سال آن به پایان نرسیده باشد.هر آزمونی كه با موفقیت سپری شود در كارت مهارتهای ECDL یا ICDL ثبت می‌شود . 
تنها یك مركز آزمون معتبر می‌تواند آزمون‌ها را برگزار و كارت مهارت‌ها را صادر كند.هنگامی‌كه هر هفت آزمون درسی با موفقیت گذرانده شد و كارت مهارتها از طرف یك مركزآزمون معتبرتایید شد، به یك مركز صدور گواهینامه ECDL/ICDL فرستاده می‌شود . هنگامیكه تمامی‌درسها با موفقیت سپری شدند, كارت مهارتها به یك مركز صدور گواهینامه ECDL/ICDL فرستاده شده و گواهینامه صادر می‌گردد .
در ایران مراكز آزمون مجاز، مراكزی هستند كه توسط دفتر تكنولوژی آموزشی (متولی ICDL جهانی در ایران) ، آموزش و پرورش به تایید رسیده باشند. بدیهی است كه فعالیت هر مركز دیگری بدون داشتن تاییدیه از متولی ICDL جهانی در ایران ، غیر قانونی و مدارك اعطایی نامعتبر است .
محتوای درس‌های برنامه گواهینامه ECDL/ICDL توسط گروه‌های كاری متخصص سازمان ECDL تولید شده كه شامل گروه بزرگی از متخصصان IT بوده و با مشاوره كاربران نهایی و تهیه كنندگان دوره‌های آموزشی كامپیوترهمراه بوده است .
مدرك EUCIP
EUCIP گواهینامه ای است كه پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به متخصصین انفورماتیك اعطا می‌شود.این مدرك توسط انجمن اروپایی متخصصین انفورماتیك (CEPIS) معرفی شده و گواهینامه آن توسط شاخه اعطاء گواهینامه انجمن كامپیوتر ایرلند (ICS) به شركت كنندگان در دوره‌های آموزشی داده می‌شود .
در جامعه اطلاعاتی كاركرد صحیح سیستم‌های ITC برای توسعه اجتماعی اقتصادی حیاتی است؛ بنابراینUCIP ٍٍE متخصصین و افراد حرفه ای ICT را مد نظر دارد . این گواهینامه شامل یك مدرك پایه است كه مدرك تخصصی تری را دنبال می‌كند . مقصود برنامه EUCIP ارایه مدركی شناخته شده و دارای استاندارد، توسط انجمن اروپایی متخصصین انفورماتیك) برای متخصصین IT است .این گواهینامه معادل مدرك كارشناسی است و پس از گذراندن 300 ساعت واحد آموزشی طی 30 هفته ( یك سال دانشگاهی) یا طی دو ترم 13 هفته ای به داوطلبان اعطا می‌شود .
دوره‌های آموزشی این مدرك شامل 3 بخش است: برنامه ریزی، ساخت و عملكرد .
بخش نخست به استفاده و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی ، سازمان‌ها و كاربرد فناوری اطلاعات در آنها، اقتصاد IT، اینترنت و اقتصاد مدرن، مدیریت پروژه‌ها، تكنیك‌های اطلاعاتی و ارایه، موضوعات حقوقی واخلاقی IT می‌پردازد .
در بخش دوم داوطلبان نحوه استفاده، توسعه و اجرای سیستم‌های اطلاعاتی، روش‌ها و فرایند توسعه سیستم‌ها، دیتابیس و مدیریت داده، برنامه ریزی، طراحی وب و رابط كاربری ، معماری فنی و تخصصی را می‌آموزند .
بخش سوم نیز به نحوه عملكرد و پشتیبانی سیستم‌های اطلاعاتی، ساختار و اجزاء سیستم‌های رایانشی ، سیستم‌های عامل، شبكه و ارتباطات، سرویس‌های شبكه، رایانش سیار و بی سیم، مدیریت شبكه، پشتیبانی و ارسال خدمات می‌پردازد .
در پایان هر دوره با برگزاری آزمون دانش داوطلبان سنجیده می‌شود و پس از پایان هر 3 دوره مدرك به آنان اعطا می‌شود. این مدرك شباهت‌هایی با مدركECDL نیز دارد اما تا حدودی از آن تخصصی تر است و داوطلبان با فراگیری آن می‌توانند به كسب فرصت‌های شغلی تخصصی تر امیدوار باشند . ناگفته نماند این مدرك در سطح اروپا و بین‌الملل نیز از اعتبار قابل توجهی برخوردار است .