در واقع حتی در بسیاری از محیط‌ های مسكونی و خصوصی نیز از امكانات مذكور برای تامین سطح بالاتری از امنیت استفاده می‌شود .
تجهیزات مورد استفاده در سیستم‌ های نظارت تصویری ، از فناوری‌ ها و استانداردهای ویژه‌ای پیروی می‌كنند و در واقع می‌توان گفت كه این حوزه یك دنیای كاملا متمایز است .
در گذشته نه چندان دور، تمان این سیستم‌ ها از تجهیزات آنالوگی استفاده می‌كردند كه به ضبط مغناطیسی تصاویر متكی بودند . این سیستم‌ ها پس از مدتی جای خود را به سیستم‌ های دیجیتال دادند و حالا نوبت به تجهیزات مبتنی بر پروتكل IP رسیده است .
در مورد اخیر، به‌جای آن‌كه مجبور باشید كابل‌ های ویدیویی را در مسافت‌های طولانی نصب كرده و دوربین‌های معمولی را به سیستم متصل كنید، می‌توانید از ساختار شبكه‌ سازی استاندارد و زیرساختار موجود شبكه خود برای اتصال دوربین‌ های متعدد به سیستم نظارت تصویری‌ تان بهره‌گیری نمایید .
در واقع دوربین‌ هایی كه از این فناوری جدید پشتیبانی می‌كنند و تحت عنوان IP Camera شناخته می‌شوند ، می‌توانند با استفاده از امكانات شبكه‌ سازی ، تصاویر ضبط شده توسط خود را انتقال دهند .
در این مقاله به سراغ یكی از این دوربین‌ ها رفته‌ایم كه امكانات قابل توجهی را در اختیار شما قرار می‌دهد .
ZAVIO D5111 یك دوربین گنبدی ثابت است كه برای محیط‌ های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد . این دوربین از یك حسگر CMOS با دقت 3/1 مگاپیكسل استفاده می‌كند. این دوربین قادر است جریان‌ های ویدیویی متعددی را در فرمت‌های H.264 ، Motion JPEG ،ا MPEG-4 و 3GPP انتقال دهد. شما می‌توانید بین نرخ‌های تصویربرداری 15 فریم در ثانیه با تفكیك‌پذیری 1024×1280 یا 30 فریم بر ثانیه با تفكیك‌پذیری 480×640 انتخاب كنید.
یكی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین مورد بحث ما ، توانایی تصویربرداری در شب است. در واقع این دوربین با بهره‌ گیری از نور مادون قرمز كه توسط 18 LED مادون قرمز با دو سطح روشنایی تامین می‌شود و تا برد 15 متری را برای آن قابل رویت می‌سازد ، قادر خواهد بود از شرایط بسیار تاریك نیز تصاویر مناسبی تهیه كند . از سوی دیگر، این دوربین با استفاده از یك فیلتر IR-cut خودكار قابل جداسازی، عملكرد روز/شب مناسبی را ارایه می‌كند.
دوربین مگاپیكسلی این دوربین به یك لنز با قدرت زوم متغیر مابین 7/2 تا 9 میلی‌متر و دیافراگم 2/1 مجهز شده است. به این ترتیب دوربین قادر است یك زاویه دید افقی 23 تا 75 درجه‌ای را فراهم نماید. طراحی نگهدارنده سه محوری این دوربین به آن امكان می‌دهد تا به آسانی روی دیوارها یا سقف نصب شود.
به‌عنوان یك ویژگی ارزشمند برای این گروه از محصولات ، ZAVIO D5111 از فناوری POE پشتیبانی می‌كند . به‌عبارت ساده‌تر، این دوربین با پشتیبانی از استاندارد IEEE 802.3af به شما امكان می‌دهد تا برق مورد نیازش را از طریق همان كابل اترنتی كه به دوربین متصل شده است انتقال دهید. قابلیت مذكور به شما امكان می‌دهد تا تجهیزات خود را با راحتی بیشتری در محل‌های مورد نظرتان نصب كنید ، حتی اگر پریزهای برق در نزدیكی محل مربوطه قرار نداشته باشند.
به‌طور كلی می‌توان گفت كه D5111 از نظر پشتیبانی استانداردها و فناوری‌های شبكه در سطح بالایی قرار دارد. غیر از مواردی كه قبلا به آن‌ها اشاره كردیم، این دوربین از رمزنگاری پیشرفته HTTPS با نسخه سوم SSL پشتیبانی می‌كند. همچنین سطوح متعدد دسترسی كاربری با محافظت كلمه عبور نیز روی این دوربین قابل تعریف خواهند بود.
در زمینه انتقال و ذخیره‌سازی تصاویر گرفته شده نیز گزینه‌های متنوعی در اختیار شما خواهند بود . علاوه بر اتصال شبكه، شما می‌توانید از یك كانكتور RCA برای ارسال خروجی ویدیوی آنالوگ دوربین به محل مورد نظر استفاده كنید . همچنین یك كارت حافظه micro-SD داخلی نیز به‌عنوان انباره ذخیره‌سازی محلی برای دوربین عمل می‌كند. البته این دوربین از ذخیره‌سازی شبكه SAMBA نیز پشتیبانی می‌كند.
همان‌طور كه می‌بینید D5111 مجموعه گسترده‌ای از امكانات و قابلیت‌های ارزشمند را در اختیار شما قرار می‌دهد كه زمانی تنها روی محصولات بسیار گران‌قیمت و تخصصی قابل دسترسی بودند.
با بهره‌گیری از این دوربین شما می‌توانید در شرایط نوری بسیار ضعیف (5/0 لوكس) تصویر عادی در اختیار داشته باشید . حتی در شرایط تاریكی مطلق (صفر لوكس) نیز می‌توانید دوربین را در وضعیت استفاده از چراغ‌های مادون قرمز قرار داده و در نتیجه محیط مورد نظر خود را پایش نمایید .
این دوربین كه با قیمت 720،000 تومان و یك‌سال ضمانت شركت فونیران عرضه می‌شود ، می‌تواند نیازهای طیف گسترده‌ای از كاربران را در سطوح مختلف برآورده نماید. به‌عبارت دیگر D5111 می‌تواند خیال آسوده‌تری را برای شما به همراه آورد.