اولین گوشی هوشمند با صفحه نمایش ۴K سونی اکسپریا Z5 premium

معرفی

رقابت در بین سازندگان گوشی موبایل در بخش صفحه نمایش شدت پیدا کرده است، در حالی که بسیاری از پرچم داران هنوز در صفحه نمایش های Full HD گیر کرده اند ، سونی به خوبی در این کورس رقابت از دیگران فاصله گرفت و توجهات را در نمایشگاه ایفا به خود معطوف کرد. سونی اولین گوشی هوشمند مجهز به صفحه نمایش Ultra HD یا همان ۴K را معرفی کرد.

طراحی

Xperia Z5 Premium همان زبان طراحی آشنای دیگر گوشی های سونی را در خود دارد. علاوه بر این تفاوتی از نظر ظاهری با دیگر گوشی های سونی را در خود دارد. علاوه بر این در آموزش تعمیرات موبایل تفاوتی از نظر ظاهری با دیگر اعضای خانواده Xperia Z5 در آن دیده نمی شود. بنابراین با یک گوشی با لبه های گرد و کلید پاوری که طراحی جدیدی پیدا کرده و در سمت راست جای گرفته و اکنون نقش سنسور اثر انگشت را نیز بازی می کند روبرو هستیم.

تنها تفاوت در کلید پاور نبوده و سونی جنس بدنه را نیز تغییر داده ، قاب پشتی اکنون حالت آینه ای دارد و گویی یک آیینه در پشت آن کار گذاشته شده ، گوشی در سه رنگ طلایی ، مشکی و نقره ای ارائه خواهد شد ، در دو رنگ طلایی و مشکی قاب پشتی بیشتر تصویر را منعکس می کند اما در رنگ نقره ای حقیقتا با یک آیینه روبرو هستید که اثر انگشت به خوبی روی آن خواهد ماند. بنابراین اگر دوست دارید اثر انگشت شما زیاد روی گوشی نباشد بهتر است رنگ مشکی را انتخاب کنید. ضد آب و ضد گرد و غبار بودن نیز یکی از ویژگی های خانواده Xperia Z است که اکنون به یک امضا برای خانواده تبدیل شده ، این گوشی نیز به IP68 مجهز است که گوشی را در برابر آب تا عمق ۱٫۵ متری به مدت ۳۰ دقیقه محافظت می کند.

پردازنده

سونی در تعمیرات موبایل از پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ که ۸ هسته در خود دارد و ۶۴ بیتی است در این گوشی استفاده کرده ، این پردازنده در Xperia Z3+ نیز به کار گرفته شده بود. اسنپدراگون ۸۱۰ به داغ کردن بیش از اندازه بد نام است که Xperia Z3+ نیز از این موضوع رنج می برد. اما به نظر می رسد که این گوشی بیش تر به نرم افزار گوشی هایی که با این پردازنده سازگاری ندارند مربوط می شود ، زیرا در حال حاضر one Plus2 نیز این پردازنده را در خود دارد اما مشکلی برای داغ کردن ندارد و به نظر می رسد که سونی هم فکری به حال این موضوع کرده زیرا Xperia Z5 نیز مشکل داغ شدن را پشت سر گذاشته است.