انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزش تعمیرات تبلت و موبایل تخصصی | ویژه بازار کار
Image not available
Cake Festival
21 June, 2016
Image is not available

Spend the day strolling Royal Garden and sampling Seattle' finest cakes from the city's greatest bakers. Treat yourself to this groundbreaking, history-making festival that celebrates a slice of our history. For more information, click here.

Image is not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image is not available
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Slider

در چند سال اخیر، Dock ، به عنوان یکی از المان‌ های دسکتاپ مک ، به محبوبیت زیادی دست یافته‌ و حال به بخشی جدایی‌ ناپذیر از سیستم‌ عامل مکینتاش تبدیل شده است . داک ، فوق‌العاده کاربردی بوده و به راحتی قابل شخصی‌ سازی است . علاوه بر این به کمک آن می‌توانیم به هر اپلیکیشنی دسترسی داشته باشیم . در ادامه با ترفندهایی آشنا خواهیم شد که داک را برای ما بیش از پیش کاربردی خواهد کرد .
با‌گذشت زمان ، داک تکامل یافته‌ تر شده و علاوه بر کاربری اصلی خود، به ما امکان می‌دهد که نظارت بهتری بر روی دانلود‌ها ، فایل‌ها و فولدرهای خود داشته باشیم . اما در ادامه می‌خواهیم استفاده از داک را یک مرحله جلوتر برده و به کمک ترمینال از توانایی‌های آن بیشتر بهره‌ ببریم .
دسترسی به تنظیمات داک
اگر می‌خواهد تنظیمات اصلی داک را شخصی‌ سازی کنید ، نیازی نیست این کار را از طریق تنظیمات سیستم (System Preferences) انجام دهید . کافی است بر روی بخش جدا کننده اپلیکیشن‌ها از فولدرها، بر روی داک راست‌کلیک کنید . گزینه آخر در منوی باز شده شما را مستقیماً به بخش تنظیمات داک منتقل خواهد کرد .
افزودن فضای خالی به داک
اگر اپلیکشن‌های زیادی بر روی داک دارید ، یکی از بهترین روش‌های مدیریت ، تقسیم‌کردن آن‌ها به گروه‌های مختلف است . اما قبل از هر چیز، برای انجام این کار به فضای خالی به عنوان جداکننده نیاز دارید . برای این‌کار، ترمینال را باز کرده و دستور زیر را در آن کپی کنید . در پایان کلید return را بفشارید.
defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add '; tile-type="spacer-tile";' ; killall Dock
با انجام این کار یک فضای خالی در قسمت اپلیکیشن‌های داک ایجاد خواهد شد .
اگر قصد دارید فضای خالی را در بخش فولدر‌ها ایجاد کنید، دستور زیر را در ترمینال وارد کرده و کلید return را بفشارید .
defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add  ' ; tile-type="spacer-tile ";' ; killall Dock
فضای خالی ایجاد شده ، رفتاری شبیه سایر آیکون‌های داک دارد و شما می‌توانید به راحتی آن را جابه‌جا کنید . اگر هم خواستید آن را حذف کرده و داک به حالت پیشین خود بازگردانید ، کافی است فضای خالی را به بیرون داک بکشید (Drag Out).
کنترل کردن مک از درون داک
این ترفند ، به لطف ابزاری به نام Dockables ، احتمالاً یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان با داک انجام داد . به کمک این ابزار، خاموش ‌کردن ، راه‌اندازی مجدد (Restart)، حالت Sleep ، گرفتن اسکرین‌ شات و خیلی کارهای دیگر را می‌توان از درون داک انجام داد.
به کمک این ابزار رایگان حتی می‌توان به کمک Time Machine، از مک بک‌آپ گرفت . بعد از اینکه این ابزار را دانلود کردید ، آن را نصب کرده و در پایان فولدر آن را به بخش فولدرهای داک بکشید . با انجام این کار، تمام امکانات فوق در دسترس شما قرار خواهند گرفت .