آموزش تعمیر تلویزیون و مانیتور DELL E151FP

در این مطلب به بررسی مشکل منبع تغذیه در مانیتور LCD مدلDELL E151FP خواهیم پرداخت.

در برد منبع تغذیه مانیتور LCD مدل DELL E151FP چند قطعه سوخته مشاهده می شود. R623 (47Ω ) سوخته است، ولی کد رنگی آن هنوز قابل تشخیص است. مقاومت حساس به جریان ( ۰٫۶۸ Ω ) روی بدنه خود سوختگی خفیفی پیدا کرده و یکی از پایه های خازن (۶۸uf,400V)زنگ زده است که با هویه می توان آن را بر طرف نمود. این مدل مانیتور قدیمی است و احتیاج به تجربه زیادی برای تعمیر دارد. اما کسانی که در آموزش تعمیرات تلویزیون و مانیتور تابه حال به چنین مشکلی برخورد نکرده اند، می توانند از طریق دستورالعملی که گفته می شود به حل این قبیل مشکلات بپردازند.
قبل از اینکه وقت عیب یابی معطوف به تست سایر قطعات شود باید ترانس SMPS را در آورده و توسط فلای بک تستر از سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد.
وقتی نتیجه تست سالم بود دیودهای ثانویه باید بررسی شوند . خاطر نشان می شود دراکثر مانیتورهای LCD از دیودهای شاتکی دوگانه که ظرفیت آنها ۱۰ تا ۲۰ آمپر با ماکزیمم ولتاژ ۴۰ ولت است، استفاده می شود. در بعضی از طراحی ها هنوز از دیودهای  Ultra Fast Recover در بخش ثانویه استفاده می شود. سپس ERS خازن های الکترولیتی باید اندازه گیری شوند. حال که از سالم بودن کلیه قطعات مربوط به بخش ثانویه مدار اطمینان حاصل شد، باید کلیه قطعات مربوط به بخش اولیه را جدا کرد. بعضی از قطعات مانند دیود پل و فیوز را می توان از روی برد تست کرد. توصیه می شود قطعات از برد جدا و سپس تست شوند ( یا یک پایه را از برد جدا کنید ) با این روش تمام قطعات به درستی تست شده و می توان تمام قطعات را بررسی کرد.
لیست قطعاتی که بعد از تست مشخص شد معیوب شده اند به این صورت است:
فیوز ۲A ، R615-0615ohm ، R613-1K ، R612-47ohm ، R623-4.7ohm ، D604-1N4148 ، Q601-SSS6N604، C605-68uf-400v ، IC 601-UC3842B.
در صورت موجود نبودن Q601 می توان از مشابه آن استفاده کرد.
این قطعه کاربرد بسیار زیادی در منابع تغذیه سوئیچینگ دارد. با مراجعه به کتاب مشابهات قطعات نیمه هادی می توان مشابه این قطعه را که K1118 معرفی شده است، تهیه و جایگزین کرد. پس از این که تمام قطعات در جای خود قرار داده شدند نباید دستگاه را روشن کرد.
برای تست باید از لامپ ۱۰۰ وات که با مدار برق ورودی سری شده استفاده کرد. بهترین نقطه برای اتصال لامپ، پایه های نگهدارنده فیوز است. حال دستگاه را روشن کرده و به لامپ خیره شوید. اگر روشن شد یا برای مدت کوتاهی روشن شد مشکل منبع تغذیه هنوز پابرجاست اگر روشن نشد نشانه خوبی برای درست کار کردن منبع تغذیه در آموزش تعمیرات LCD است. پراب مولتی متر را روی پایه وسط دیود شاتکی قرار داده ( سیاه به Cold Ground وصل شود ) تا ولتاژ دقیقی در خروجی مشاهده شود. اگر لامپ روشن نشد نشانه این است که منبع تغذیه سالم است. منبع تغذیه را خاموش کرده و فیوز را در جای خود قرار دهید و مانیتور را دوباره روشن کنید. حال با اطمینان می توان گفت که مانیتور روشن خواهد شد.
با فرض این که خروجی دیودهای شاتکی یکسان است ( دیودهای ultra fast recovery معمولی ) باید پراب قرمز به کاتد و پراب سیاه به Cold Ground متصل شوند.
برای عیب یابی مانیتور LCD مدل DELL E151FP یا مدل های دیگر از همین دستورالعمل که برای تعمیر آن گفته شده است، استفاده می کنید. این روش می تواند برای منابع تغذیه مدل های مختلف نیز کاربرد داشته باشد. مهم نیست چه مدل منبع تغذیه ای تعمیر می شود، چیزی که اهمیت دارد دانستن روش اساسی تست قطعات است. به طور کل مدارها قابل تعمیر هستند، فقط ممکن است وقت بیشتری صرف عیب یابی آن ها شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .

آموزش تعمیر یخچال و آموزش تعمیرات یخچال و اموزش تعمیر یخچال و اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار در تهران. آموزش تعمیر یخچال در آموزش تعمیرات یخچال در اموزش تعمیر یخچال در اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال از آموزش تعمیرات یخچال از اموزش تعمیر یخچال از اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده ایزایران. آموزش تعمیر یخچال که آموزش تعمیرات یخچال که اموزش تعمیر یخچال که اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار. آموزش تعمیر یخچال تا آموزش تعمیرات یخچال تا اموزش تعمیر یخچال تا اموزش تعمیرات یخچال در انستیتو انفورماتیک فنی کار شعبه مرکزی. آموزشگاه تعمیر یخچال و آموزشگاه تعمیرات یخچال و اموزشگاه تعمیر یخچال و اموزشگاه تعمیرات یخچال . آموزشگاه تعمیر یخچال در آموزشگاه تعمیرات یخچال در اموزشگاه تعمیر یخچال در اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال از آموزشگاه تعمیرات یخچال از اموزشگاه تعمیر یخچال از اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال که آموزشگاه تعمیرات یخچال که اموزشگاه تعمیر یخچال که اموزشگاه تعمیرات یخچال. آموزشگاه تعمیر یخچال ساید بای ساید تا آموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر تا اموزشگاه تعمیر یخچال ساید تا اموزشگاه تعمیرات یخچال فریزر