در این قسمت از آموزش تعمیرات موبایل به بررسی دو گوشی سونی اکسپریا ایکس پرفومنس و هوآوی p9 پلاس می پردازیم.
اگر برای خرید بین این دو گوشی گیر کرده اید حتما این مطلب را مطالعه نمایید. این بار به سراغ مقایسه گوشی های دو کمپانی آسیای شرقی می رویم.

سونی از ژاپن و هوآوی از چین.
سونی با سابقه ای طولانی (از سال ۱۹۴۶)، باید با هوآوی بسیار جوان تر (از سال ۱۹۸۷) وارد رثابت شود.
هوآوی طی چند سال گذشته خوش درخشید. و به طور شگفت انگیزی حالا توانسته است لقب سومین تولید کننده بزرگ گوشی همراه را به خود اختصاص دهد.
نکته جالب این است که این برند در بازار ایران هم بسیار پرفروش است.
در سمت مقابل با کمپانی بزرگ سونی رو به روییم که ریش سفید این حوزه به حساب می آید.

ابتدا این دو گوشی را از نظر طراحی با هم میسنجیم:

طراحی
این همان چیزی است که در اولین نگاه به هر گوشی توجه ما را به خود جلب می کند. طراحی احتمالا تنها زمینه ای است که می توان تا حدودی به طور سلیقه ای با آن برخورد کرد.
فارغ از جنبه های فنی، طراحی یک گوشی باید در نگاه اول چشم نواز باشد. P9 پلاس بدنه فلزی، گوشه های منحنی، نوارهای آنتن دهی قابل رویت و شکل بلند بالایی دارد.
پشت این گوشی بسیاری از ما را به یاد نکسوس ۶P می اندازد. البته گوشه های P9 پلاس نسبت به اجدادش خمیده تر شده که در نتیجه نگه داشتن آن را راحت تر می کند.

در مورد سونی، زبان طراحی اکسپریا تغییری نکرده و به رسم همیشگی با گوشی ساده و شکیل رو به روییم. اکسپریا ایکس پرفورمنس بدنه تمام فلزی دارد که باز هم گوشه هایش خمیده است. اکسپریا ایکس پرفورمنس گوشی هوشمند ۱۴ در ۷ سانتی متری است.
در حالی که P9 پلاس ۱۵ در ۷٫۵ سانتی متر اندازه دارد. از طرفی P9 پلاس دارای ضخامت ۶٫۹۸ میلی متر است که نسبت به اکسپریای ۸٫۷ میلی متری موفق تر عمل کرده.
و شکل زیباتری به گوشی بخشیده است.

در مورد وزن هم P9 پلاس با وزن ۱۶۲ گرم سبک تر از اکسپریای ۱۶۵ گرمی است. در هر دو گوشی شاهد به کار گیری شیشه ۲٫۵D هستیم.
این ویژگی در هوآوی میت S هم وجود داشت که البته بیشتر مربوط به لبه های نمایشگر است تا کل آن.
در نمایشگر لمسی شما هیچ گاه به لمس کردن لبه های نمایشگر نیازی ندارید. بنابراین در تعمیرات موبایل میبینیم که برخی کمپانی ها با اختصاص دادن قسمت زیادی به حاشیه ها در واقع لبه ها را از معرض اثر انگشت در امان نگه می دارند.
اما راه بهتری هم وجود دارد و آن استفاده از شیشه ۲٫۵D است. یعنی شیشه ای که در لبه ها انحنای بسیار ظریفی دارد و به این ترتیب از لمس لبه ها جلوگیری می کند.

بنابراین به گذاشتن حاشیه زیاد در کناره ها و در نتیجه بزرگ تر کردن ابعاد گوشی نیازی نیست. اکسپریای سونی دارای گواهی های ضد آب و ضد گرد و غبار است و می توانید این گوشی را در عمق ۱ متری و به مدت ۳۰ دقیقه زیر آب نگه دارید.
اکسپریا ایکس پرفورمنس در رنگ های سیاه، سفید، طلایی، و صورتی (رزگلد) و P9 پلاس در دو رنگ خاکستری و سفید عرضه می شود.

نتیجه ی این بررسی:
واقعیت این است که در هیچ یک از این دو گوشی شاهد طراحی خارق العاده یا سنت شکن نیستیم. بنابراین نمی توان با قطعیت تمام یکی را برنده معرفی کرد.

P9 پلاس با ضخامت و وزن کمتر از رقیب خود پیشی می افتد.
اما در سمت مقابل، اکسپریا با داشتن گواهی IP68 ضدآب و ضد گرد و غبار، که برای بسیاری از افراد ویژگی بسیار مهمی به حساب می آید، و همچنین با تنوع رنگی بیشترش عرض اندام می کند.
بنابراین هر دو گوشی در مورد طراحی برنده می شوند.