انتظاراتي که از نسل ۳ وجود داشت، افزايش پهناي باند به Kb/s 128 در ماشين ها وMb/s 2 در کاربردهاي ثابت بود ولي در آموزش تعمیرات موبایل واقعيت، خروجي نسل۳ نه روشن بود و نه مشخص. البته يک قسمت از اين مشکل به اين مسئله برمي گردد که تامين کنندگان و ارائه دهندگان شبکه هاي ارتباطي در اروپا و آمريکاي شمالي، در حال حاضر از استانداردهاي مجزايي براي نگهداري و پشتيباني استفاده مي کنند و بدنه اين استانداردها باعث ايجاد تفاوت هايي در تکنولوژي واسط هاي هوايي آنها مي شود. در ضمن سوالات مالي متعددي هم وجود دارد که باعث ترديد در مرغوبيت شبکه هاي نسل ۳ مي شود و اين نگراني وجود دارد که در بسياري از کشورها، نسل ۳ مورد توجه واقع نشود. در مجموع تمامي اين مسائل و نگرانيها باعث ايجاد رقابت و تمايل به استفاده از تکنولوزي هاي بي سيم نسل ۴ شد.

شبکه هاي نسل چهارم يا G4 ، نامي است که به سيستم هاي موبايل مبتني بر IP که دسترسي را از طريق يک مجوعه از واسطه هاي راديويي تامين مي کنند، داده شده است. شبکه G4 برقراري بهترين سرويس اتصال، رومينگ و فراگشت بي سيم را ارائه مي کند و از طرف ديگر چندين واسط دسترسي راديويي مانند: (HIPERLAN,WLAN ,BLUETOOTH ,GPRS) را به يک شبکه واحد که کاربر از آن استفاده مي کند تبديل خواهد کرد.

با اين ويژگي، در تعمیرات موبایل کاربران خواهند توانست به سرويس هاي مختلف دسترسي پيدا کرده و پوشش بيشتري داشته باشند در ضمن، راحتي استفاده از يک وسيله واحد را نيز تجربه کنند( وسيله اي كه در آينده جايگزين گوشي هاي تلفن همراه فعلي خواهد شد) . از طرف ديگر يک صورت حساب را با کاهش کل هزينة دسترسي داشته و دسترسي بي سيم قابل اعتمادي را حتي در صورت از دست دادن يک يا چند شبکه، داشته باشند.

در حال حاضر G4 يکي از ابتکارات مراکز R&D براي فائق آمدن بر محدوديت هاي موجود و بر طرف کردن مشکلات G3 است که نتوانسته به وعده هاي خود در زمينه عملکردها و خروجي هاي مختلف عمل کند. در عمومي ترين سطح تعمیرات موبایل ، ساختار G4 شامل سه منطقه پايه ارتباطي است: شبکه هاي شخصي PAN، (مانند Bluetooth)، نقاط دسترسي محلي با سرعت بالا در شبکه هايي که شامل تکنولوژي هاي LAN بي سيم (WLAN) هستند، (مانند: HIPERLAN و IEEE 802.16 ) و ارتباطات سلولي. با اين اوصاف G4 براي محدوده وسيعي از دستگاه هاي موبايل که از جابجايي هاي عمومي پشتيباني مي کنند، به کار خواهد رفت. هر دستگاه قادر خواهد بود که با اطلاعات مبتني بر اينترنت که براي شبکه اي که در آن لحظه به وسيله دستگاه استفاده مي شود، تعريف شده است، تعامل داشته باشد. به طور خلاصه، ريشه هاي شبکه هاي G4 بر مبناي ايده محاسبات منتشر شونده، است.

ابزاري که در اين راستا قابل استفاده است راديو نرم افزار (SDR) مي باشد. راديوهاي SDR دستگاه هايي مانند تلفن هاي سلولي، PDAها، PCها و تمامي محدوده ساير دستگاهها را براي دريافت امواج هوايي به منظور رسيدن به بهترين متد ممکن ارتباطي، با بهترين قيمت آماده و امکان پذير مي سازد. در يک محيط SDR، توابعي که سابقاً، فقط در آموزش تعمیرات موبایل در سخت افزار اجرا مي شدند، (مانند: توليد سيگنال راديويي انتقال و تنظيم سيگنال راديويي دريافت و . . . ) به وسيله نرم افزار انجام مي شوند. بنابراين راديو قابل برنامه ريزي بوده و قادر به ارسال و دريافت سيگنال در يک محدوده وسيع فرکانسي است.

برای شرکت در دوره های آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات تبلت با آموزشگاه برتر مجهزترین مرکز آموزش و تعمیرات سخت افزار در خاورمیانه تماس بگیرید.