انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزش تعمیرات تبلت و موبایل تخصصی | ویژه بازار کار
Image not available
Cake Festival
21 June, 2016
Image is not available

Spend the day strolling Royal Garden and sampling Seattle' finest cakes from the city's greatest bakers. Treat yourself to this groundbreaking, history-making festival that celebrates a slice of our history. For more information, click here.

Image is not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image is not available
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Slider

مادربرد
مادر برد تقریبا بزرگ ترین قطعه ای است که درون کیس جای می گیرد.
همه قطعات دیگر به نوعی یا روی مادربرد نصب می شوند یا با کابل به آن متصل می شوند. مادربرد ارتباط بین همه قطعات را برقرار می کند. اطلاعات مختلف را از بین آن ها رد و بدل می کند. ورودی های و دستورات را از ما می گیرد (از طریق کی برد و ماوس) و به قطعات مربوطه می دهد. و اطلاعات خروجی را به مانیتور، اسپیکر، چاپگر و … را منتقل می کند. با وجود این که تولید کننده های مادربرد نسبتا زیاد هستند. تولیدات آن ها تفاوت اساسی با هم دارند.

توانایی های یک مادربرد را از چند جنبه می توان بررسی کرد. سرعت انتقال اطلاعات بین قطعات مختلفی که رویشان نصب می شود. داشتن پورت ها و چاک های مختلف و متعدد برای نصب همه قطعات لازم و استفاده از تکنولوژی های روز برای کارایی بیشتر. همچنین مرغوبیت قطعات استفاده شده. با توجه به این مشخصات می توانیم مادربردها را به سه سطح ابتدائی، میانه و قدرتمند تقسیم می کنیم. مادربردهای ابتدائی تقریبا همه آنچه که یک کامپیوتر معمولی لازم دارد را دارند.

ولی توانائی های بالائی ندارند. پورت ها و درگاه های جدید را ندارند. و خلاصه همه چیزشان در حد قابل قبول ولی ابتدائی است. برای خرید یک کامپیوتر ارزان، این مادربردها کاملا کافی و پاسخگو هستند.

نکته: اکثر پورت های خروجی کامپیوتر روی مادربرد تعبیه شده اند.
از جمله پورت های صدا، USB، ماوس و کی برد، اگر دنبال این هستید که سیستم تان پورت خاصی را حتما داشته باشد. (مثلا پورت Firewire) دنبال مادربردی باشید که این پورت را داشته باشد. وگرنه باید هزینه جداگانه ای برای خرید این پورت بپردازید. همچنین بهتر است از اول مشخص کنید که چه تعداد درایو نوری و هارد دیسک و امثال آن ها خواهید داشت.

تا هنگام خرید، تعداد پورت های لازم را روی مادربرد بررسی کنید. مادربردهای متوسط معمولا برای بستن یک کامپیوتر قدرتمند کافی هستند.

فقط ممکن است تکنولوژی های عجیب و غریب و امکانات اضافی غیر معمول را نداشته باشند. البته نمی توانیم مرز مشخصی بین مادربردها تعریف کنیم.
اما در مادربردهای متوسط رنج گسترده ای دارند. این مادربردها معمولا همه پورت ها و چاک های لازم برای نصب آخرین مدل های تکنولوژی را دارند.
معمولا پورت صدای چند کاناله، پورت شبکه، HDMI و دیگر پورت های لازم روی این مادربردها تعبیه شده است.