بخش های مهم مادربرد را با هم بررسی می کنیم:

۱-چاک های PCI: این چاک ها محل نصب کارت های مختلفی هستند.
برای مثال در تعمیرات لپ تاپ کارت صوتی، کارت شبکه، کارت Capture و امثال آن ها.
در مادربردهای قدیمی ممکن بود تا ۵ چاک PCI وجود داشته باشد. اما در مادربردهای جدید با توجه به این که کارت صوتی و شبکه معمولا on board هستند.
و خیلی از ابزارهای جدید به پورت USB متصل می شوند این چاک ها کمتر شده اند. در حال حاضر کارت مهمی وجود ندارد که بخواهیم در این چاک ها نصب کنیم.
اکثر ابزارهای جدید به پورت USB متصل می شوند.

۲-چاک PCI Express16: این چاک اختصاصا برای نصب کارت گرافیکی است. تا پیش از این چاکی به نام AGP برای نصب کارت گرافیک روی مادربردها وجود داشت.
اما در سال های اخیر این چاک جایگزینش شده (قبل از آن هم کارت گرافیک مثل بقیه کارت ها در چاک PCI نصب می شد).

۳-چاک PCI Express 1: کارت های کم و خاصی هستند که در این نصب می شوند. زیاد با آن کاری نداریم. صرفا چون در تصویر به چشم می آید معرفی شد.
ولی بعید نیست در بازار مثلا یک کارت صوتی حرفه ای ببینید که پایه هایش خیلی کم هستند. طبیعتا چنین کارتی به این درگاه می خورد.

۴-درگاه های خروجی مادربرد: تقریبا همه درگاه های خروجی مادربرد در این بخش قرار دارند.
۵-ورودی برق ATX: یکی از کابل های برق که از منبع تغذیه می آید اینجا نصب می شود. در مورد کابل برق و روش اتصال آن در بخش منبع تغذیه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۶-سوکت پردازنده: پردازنده اصلی اینجا نصب می شود. البته الان روی این سوکت یک درپوش قرار دارد. قبل از نصب پردازنده این درپوش را بر می داریم.

۷-سوکت برق فن: فن پردازنده سیمی دارد. که با این سوکت متصل می شود تا برق لازم برای چرخیدن فن تامین شود.

۸-چاک های رم: در بعضی مادربرد تعداد این چاک ها بیشتر است. مشخص است که رم ها را اینجا نصب می کنیم.

۹-درگاه IDE: کابل IDE به این درگاه متصل می شود. این کابل به درایو نوری و هاردهای قدیمی می خورد. و در مادربردهای جدید هم خبری از این درگاه نیست.
من سعی کردم مادربردی انتخاب کنم که این درگاه را هم داشته باشد.

۱۰-سوکت برق اصلی: برق از طریق این سوکت به مادربرد و قطعات متصل به آن می رسد.

۱۱-درگاه های SATA: هارد دیسک ها و درایوهای نوری (CD/DVD) معمولا از طریق این درگاه ها به مادربرد متصل می شوند.

۱۲- سوکت های USB اضافی: اگر جلوی کیس درگاه های USB داشته باشید. کابل آن ها به این سوکت ها متصل می شود. همچنین حافظه خوان ها هم به این درگاه متصل می شوند.

۱۳-سوکت های کیس: همه دکمه ها و چراغ های روی کیس توسط یک سری سیم به این سوکت ها متصل می شوند. دکمه های Power و Reset و چراغ های Power و HDD به این بخش متصل می شوند.

نکته ی مهم این است که: مادربرد های مختلف ممکن است پورت های دیگری هم داشته باشند. یا تعدادی از این پورت ها را نداشته باشند.
اما آنچه که بیان شد عمومی ترین پورت ها و چاک های موجود در مادربردهاست. پورت های دیگر هم اگر وجود داشته باشند هر کدام کارائی های خاص دارند.