آموزش آشنایی با انواع و تعمیرات آنتن موبایل

وظیفه انتن موبایل دریافت امواج موجود در فضا تبدیل آنها به جریان الکتریکی است همانطور که میدانیم امواج موجود در فضا از نوع الکترومغناطیسی هستند. هنگام برخورد امواج الکترومغناطیسی به یک هادی ولتاژی متناسب با اندازه ی هادی و مقطع برخورد در آن را به عهده دارد و هرگونه خرابی در این قطعه باعث ضعف در دریافت و ارسال میشود که به صورت ایراد آنتن دهی در گوشی های موبایل میشود که به نحوه عیب یابی و تعمیرات ان میپردازیم.

اگر ایرادات آنتن دهی موبایل مطرح شود یعنی هم در گیرندگی هم در فرستندگی مشکل داریم به طور کلی چهار نوع آنتن در گوشی های فعلی موجود در بازار تعبیه شده است که به شرح زیر است :

۱-ثابت: توسط پیچ یا پرس بروی گوشی است وبا پدهایی که بروی برد اصلی نصب شده است ارتباط برقرار میکند.

۲-کشویی : بصورت متحرک می باشد و در دو حالت جمع شده و باز قرار دارد که در اموزش تعمیرات این نوع آنتن موبایل ها خطر شکستن را در نظر میگیریم و این نوع آنتن ها بیشتر در انواع قدیمی گوشی های موبایل استفاده میشده است.

۳-مخفی: بصورت یک صفحه تخت در پشت گوشی و در قسمت بالای ان تعبیه گردیده است که توسط یک زائده به پد انتن روی برد متصل میشود و قدرت گیرنرگی و فرستندگی این نوع آنتن نسبت به انواع دیگر کمتر است ولی استفاده این انتن باعث زیباتر شدن گوشی ها و کم حجم شدن ان میشود.

۴-آنتن هوایی: به شکل تلویزیون میباشد که در آموزش تعمیرموبایل به آن نمیپردازیم.

در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل به بررسی مدار RF گوشی میپردازیم . سیگنال آنتن از طریق پدهای X600,X601,X603 وارد گوشی میشود در حقیقت این سه پد نقاط اتصال آنتن به برد هستند.

با تعقیب نقشه مشخص میشود که X600 پد اصلی آنتن میباشد.پایین تر از آن X602 کانکتور مربوط به یک آنتن خارجی است که در مواقع مورد نیاز به علت ضعیف بودن سیگنال از آن استفاده میشود به این قطعه مقره انتن نیز گفته میشود.