ایز

با اعطای مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطای مدرک انستیتو انفورماتیک فنی کار

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

مشکل بهم ریختگی تصویر در تلویزیون

 مشکل رنگ در تلویزیون های پیشرفته

یکی از ایراد های متداول که در مانیتور ها و تلویزیون های پیشرفته به وجود می آید ایراد در رنگ تصویر است و ایراد یابی آن ها تقریبا مشکل است ایراد های رنگ در مانیتورها و تلویزیون های پیشرفته متععد هستند مانند حالت رنگین کمان . پیدا کردن ایراد و تعمیر آن نیاز به آموزش اطلاعاتی در خصوص تعمیرات تلویزیون ها دارد. از بین رفتن یکی از رنگ های اصلی به وجود امدن خطوط افقی یا عمودی در صفحه نمایش بهم ریختگی رنگ و …

در تعمیرات تلویزیون های پیشرفته تجربه ثابت کرده که مشکلات رنگ در مانیتور ها در صورتی که منبع تغذیه برد اینوتر و بک لایت ها سالم باشند به مواردی چون خرابی کابل رابط و برد کنترلر مربوط هستند. ایراد یابی و تعمیر کابل رابط چندان دشوار نیست فقط نیاز به آموزش دارد . با اهم متر میتوان نقاط ابتدا و انتهای ان را تست کرد .

در اکثر تعمیرات تلویزیون های پیشرفته به خرابی IC Scalar بر می خوریم که این قطعه باعث به وجود امدن این ایراد میشود. در بعضی موارد شکل موج در خروجی آن مشاهده میشود ولی ممکن است این موج داده لازم برای ارسال به برد کنترلر نباشد و یا ناقص باشد . از بین رفتن بیت ها در حین انتقال داده به صفحه نمایش  ممکن است ایرادهایی را که در تصاویر میبینید به وجود آورند.

آموزش عیب یابی مانیتور ال سی دی Acer

بررسی و نحوه ی عیب یابی مشکل نداشتن تصویر در مانیتور LCD مدل Acer FP558

مادربرد مانیتور acer

در این قسمت از آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیرات مانیتور به بررسی عیب در در مانیتور LCD مدل Acer FP558 پرداخته می شود که زمان روشن شدن ، تصویر آن به طور ناگهانی رفته و رنگ نور LED آن نارنجی می شود. وقتی LED روشن می شود که زمان روشن شدن ، تصویر آن به طور ناگهانی و رنگ نور LED آن نارنجی می شود. وقتی LED روشن است ، نشانگر این است که ولتاژ خروجی برد منبع تغذیه سالم است و به خوبی کار می کند. باری اطمینان از صحت ولتاژ می توان خروجی منبع تغذیه را با ولت متر اندازه گیری کرد. ولتاژ راه اندازی مادربرد بسیار پایین است (۲٫۵ و ۳٫۳ و ۵ ولت). در بعضی از مدل های قدیمی تر ممکن است فقط از ولتاژهای ۳٫۳ ولت و ۵ ولت استفاده شود.

حال ولتاژ EEPROM را اندازه گیری می کنیم. پراب قرمز را به پایه VCC و سیاه را به زمین اتصال می دهیم ، باید ۵ ولت که باری تغذیه مادربرد می آِد از صفحه مولتی متر خوانده شود. سپس به وسیله اسیلوسکوپ شکل موج کریستال ها مورد بررسی قرار می گیرند. برای این که MCU کار کند کریستال ها باید شکل موج درستی داشته باشند. اگر شکل موجی وجود نداشت ، ممکن است به دلیل خرابی کریستال ها یا قطعات اطراف آن ها باشد.

وقتی پراب اسیلوسکوپ روی یکی از پایه های کریستال قرار داده می شود شکل موجی دریافت نشده و فقط خط مستقیم نشان داده می شود که کاملا غیرمعمول است.

اگر MCU دستگاه به صورت سوکتی بود حتما قبل از تعویض کریستال ، MCU را با یک مدل سالم آن جایگزین کنید که از سالم آن اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت باید اقدام به تعویض کریستال نمود.

در این مدار بعد از تعویض MCU مانیتور روشن شد. تصویر مانیتور نمایان و رنگ LED سبز شد. وقتی با اسیلوسکوپ شکل موج خروجی کریستال مورد بررسی قرار گرفت ، شکل موج دلخواه رویت می شود. بعد از این تست مشخص شد ایراد از MCU است.

با مطالبی که گفته شد می توان در مانیتورهای LCD که تصویر ندارند و چراغ LED منبع تغذیه آن ها به رنگ نارنجی در می آید در تعمیرات LCD و LED تصمیم گیری کرد. گاهی اوقات مشکل فقط از MCU نیست. ممکن است به خاطر خرابی کریستال یا اتصال کوتاه شدن قطعات در مدار اطراف کریستال باشد. با استفاده از اسیلوسکوپ می توان با اطمینان مدرا را عیب یابی کرد.

آشنایی با انواع LCD

 -ماتریسی فعال
–ماتریسی غیر فعال
در صفحه نمایشگرهای LCD هر پیکسل از سه حفره کریستال مایع تشکیل می گردد.رنگهایی که به چشم می آیند، توسط پیکسل ها تولید نمی شوند. نور سفید بک لایت هنگام عبور از هر پیکسل فقط فیلتر می شود و تصویر رنگی LCD توسط شیشه جلویی که با فیلترهای رنگی سبز، قرمز و آبی روکش می شودتشکیل می گردد.
حفره های مربوط به هر کدام از پیکسل ها توسط یک ولتاژ کنترل شده آدرس دهی می شوند. برای مثال یک صفحه نمایشگر LCD پانزده اینچی با وضوح (رزولوشن) ۷۶۸*۱۰۲۴ متشکل از ۲۳۵۹۲۹۶ حفره است (۳*۷۶۸*۱۰۲۴). گاهی اوقات سیستمی که جریان الکتریکی را هدایت می کند، ممکن است به یک یا چند پیکسل نرسد. در این حالت حفره به صورت  کاملا تاریک مشاهده می شود که در واقع معرف خرابی پیکسل مربوطه است. اطلاعات بیشتر در این رابطه دربخشهای آینده ارائه می گردد.
 LCDهای ماتریسی غیر فعال
 در LCDهای ماتریسی غیرفعال، از شبکه ساده ای برای تغذیه ولتاژ برای هر پیکسل منحصر به فرد، استفاده شده است. به طور کلی عملکرد این شبکه با استفاده از پردازش صورت می گیرد و با دو لایه شیشه ای به نام زیرلایه، شروع می شود. یکی از این زیرلایه ها سطرها و دیگری ستونها را به وجود می آورد.
بارهایی که به سطرها یا ستون ها می رسند توسط یک مدار مجتمع کنترل می شوند. ماده کریستال مایع (LC) مابین این دو زیرلایه قرار دارد و در لایه های بیرونی هر کدام از زیرلایه ها یک صفحه پلارایزر قرار می گیرد.
برای روشن شدن هر پیکسل باری به ستون مورد نظر زیرلایه می رسد و زمین (ground) در سطر مورد نظر دیگری فعال می شود. سطر و ستون در پیکسل مشخصی با یکدیگر برخورد می کنند. در این حالت، برای روشن شدن پیکسل مربوطه ولتاژ مورد نظر به آن داده می شود.
برای مثال نقطه ای را در سطر صفر و ستون صفر به رنگ قرمز فرض می کنیم. در این حالت، به منظور عبور نور سفید، نقاط آبی و سبز روشن می گردند ولی نور قرمز فیلتر می شود (مشاهده می شود).
نور سفید از فیلتر قرمز و از طریق شیشه جلویی (زیرلایه) عبور میکند و نور قرمز مشاهده می شود.وقتی نقاط آبی و سبز و قرمز باهم روشن شوند، نور سفید از آن قسمت عبور نمی کند و پیکسل مورد نظر تاریک دیده می شود. وقتی هر سه نقطه خاموش باشند، پیکسل مورد نظر سفید دیده میشود.
از معایبی  که این سیستم در عین سادگی دارد این است که زمان پاسخ (Response time) آن بسیار کند است. زمان پاسخ در واقع زمانی است که در LCD، تصویر جدید شکل میگیرد.ساده ترین روش برای مشاهده زمان پاسخ کند در LCهای ماتریسی غیرفعال زمانی است که مکان نمای ماوس را از جهتی به جهت دیگر حرکت دهیم. تصویر سایه داری از حرکت مکان نما دیده میشود. این نمایشگرها برای گرافیک های بالا، غیر قابل استفاده هستند(مانند بازی، انیمیشن و تصاویر ویدئویی متحرک و …).

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مدرک معتبر " ایزایران " دریافت نمایید

ایزایران

انستیتو انفورماتیک فنیکار نماینده رسمی انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیرات تخصصی و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات led و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل در فنیکار و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات مادربرد ایسوس و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون سه بعدی و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده انستیتو ایزایران مرکز آموزش تعمیر حرفه ای ای سی یو ماشین و آموزش تعمیرات کولر اسپلیت و آموزش تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ و آموزش تعمیرات نوت بوک و کامپیوتر و آموزش تعمیر ecu و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر دوربین مدار بسته .