اپلیکیشن های مشکوک گوشی هوشمند

اپلیکیشن ها یا همان نرم افزارهای کاربردی برای گوشی های هوشمند از ابتدا با هدف رفع نیازهای کاربران در زمینه های مختلف طراحی شدند. این نوع نرم افزارها در واقع به عنوان نقطه قوت گوشی های هوشمند در مقابل گوشی های نسل قبلی معرفی شدند. چرا که اجازه می دهند کابران بر اساس نیاز و خواست خود برنامه های مختلف را نصب و استفاده کنند. اما همه فواید آن ها با رسوخ نرم افزارهای مخرب رنگ باخته و وجود آن ها به کابوسی برای صاحبان گوشی های هوشمند در آموزش تعمیرات موبایل تبدیل شده است. گزارش های فراوانی از غیرقابل اعتماد بودن بخش بزرگ نرم افزارهای گوشی های همراه و تبلت ها منتشر شده و می شود. این گزارش ها اینک فروشگاه های Google play و Apple Store را نیز به عنوان یکی از مراکز توزیع نرم افزار های مخرب معرفی می کنند. این در حالی است که با پیوستن Microsoft Store به میدان داران عرضه اپلیکیشن ها دامنه تهدیدات می تواند گسترده تر شود. البته در این میان مایکروسافت به دلیل انتشار نسخه ویندوز ۱۰ و درصد اندک کاربران فعال این سیستم عامل بر روی گوشی های هوشمند و تبلت ها ، کمتر در معرض اتهام قرار گرفته اما گوگل و اپل به دلیل سهل انگاری در این زمینه همچنان مورد انتقاد کاربران هستند.

گرچه سکوت طولانی شرکت های صاحب این مراکز نیز صحت گزارش ها را تایید می کرد. اما اخیرا شرکت گوگل و اپل فهرستی از نرم افزارهای مشکوک را اعلام کرده و مانع از ادامه حضور آن ها در فروشگاه های خود شده اند. صرف نظر از اقدامات شرکت های بزرگ ارائه دهنده اپلیکیشن ها ، موارد دیگری همچون بازارهای موازی (به ویژه در مورد کاربران ایرانی که امکان دسترسی و خرید مستقیم از فروشگاه های نام برده شده را ندارند) و رفتار کاربران نیز دامنه و تاثیر کارکرد اپلیکیشن های مخرب را تغییر می دهد.

انواع تخریب های نرم افزاری گوشی های هوشمند

با نزدیک شدن ساختار و کارکرد گوشی های هوشمند به رایانه ها ، بسیاری از مشکلات مشابه نیز گریبان گیر کاربران شده است. این مشکلات از کارکرد ناقص تا جاسوسی از اطلاعات را در بر می گیرد. مشکلاتی که نرم افزارهای گوشی های هوشمند به همراه می آورند را می توان این چنین دسته بندی کرد:

۱-کارکرد ناقص و ضعیف

۲-استفاده بیش از اندازه حافظه ، پهنای باند اینترنت ، و باتری

۳-دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر (تماس ها ، دفترچه تلفن ، مکان های رفت و آمد …).

۴-ارسال اطلاعات شخصی ، جستجو ها ، صفحات بازدید شده ، … برای دیگران

۵-نصب بدافزارها و ابزارهای تبلیغاتی

۶-همراه داشتن ویروس

آخرین گزارش های منتشر شده در این زمینه نشان می دهد که در تعمیرات نرم افزاری موبایل دست کم ۲۵ درصد از نرم افزارهای معرفی شده در GOOGLE PLAY در واقع ابزار سرقت اطلاعات کاربران است. از جمله این برنامه ها می توان به بازی های محبوبی همچون My Talking Tom و Swamp Attack اشاره کرد که به طور رسمی در فروشگاه گوگل پلی هم عرضه شده اند. در هر یک از از این دو بازی بیش از ۲۰ ابزار ردگیری وجود دارد. تحقیقات موسسه استرالیایی NICTA همچنین نشان می دهد که ۱۰۰ برنامه پولی اندرویدی برتر عرضه شده در گوگل پلی هر یک به طور متوسط دارای ۱/۳ ابزار ردگیری اطلاعات شامل فهرست تماس های کاربران و تاریخچه استفاده آن ها از مرورگرهایشان به سرقت رفته و در اختیار اشخاص و گروه های ثالث قرار می گیرد. فروشگاه آنلاین گوگل پلی حاوی بیش از یک میلیون برنامه همراه است. و تا کنون بیش از ۵۰ میلیارد بار گذاری برنامه از آن صورت گرفته است. کارشناسان امنیتی بارها از گوگل به علت بی توجهی به میزان امنیت برنامه های عرضه شده در این فروشگاه انتقاد کرده اند. تحقیق جداگانه ای که در سال ۲۰۱۴ در مورد ۱۰ برنامه برتر فروشگاه گوگل پلی صورت گرفته بود ، نشان می داد که تمامی آن ها از کاربران جاسوسی می کنند.